Requiem Mozarta tylko dla Chopina

Ostatnia aktualizacja: 16.10.2012 09:00
Mija 163 rocznica śmierci naszego genialnego muzyka. 17 października w Dwójce zapraszamy do wysłuchania koncertu poświęconego pamięci kompozytora.
Teofil Kwiatkowski: Ostatnie Chwile Fryderyka Chopina
Teofil Kwiatkowski: Ostatnie Chwile Fryderyka ChopinaFoto: źr. Wikipedia

17 października o 2 w nocy w otoczeniu przyjaciół i w obecności ukochanej siostry Ludwiki Fryderyk Chopin zmarł. Stan zdrowia kompozytora pogorszył się znacznie pod koniec czerwca i już nie uległ poprawie. Ostatnie tygodnie Chopin spędził w łóżku, a jego agonia stała się wydarzeniem publicznym. Wszystkie damy Paryża uważały za swój obowiązek zemdleć w pokoju mistrza, co sprawiło, że wizytujących musiano odseparować. Do pokoju kompozytora miały odtąd wstęp tylko najbliższe mu osoby.

Chopin chorował całe życie, czuł się na ogół źle, a ówczesna medycyna nie potrafiła mu pomóc. Kompozytor znosił to z godnym podziwu humorem. W 1838 roku pisał do przyjaciela Juliana Fontany:

"Chorowałem przez te ostatnie dwa tygodnie jak pies: zaziębiłem się mimo 18 stopni ciepła, róż, pomarańcz, palm i fig. 3 doktorów z całej wyspy [Majorki – przyp. red.] najsławniejszych: jeden wąchał, com pluł, drugi stukał, skądem pluł, trzeci macał i słuchał, jakem pluł. Jeden mówił, żem zdechł, drugi — że zdycham, trzeci — że zdechnę… Ledwo żem wstrzymał, żeby mi krwi nie puszczali i żadnych wizykatorii nie stawiali ani zawłok robili, a grâce [fr. dzięki] Opatrzności dziś jestem po staremu."

Miejsce
Miejsce spoczynku serca Chopina

 

Wieczorem, o godzinie 20:00 w Bazylice św. Krzyża w Warszawie (w świątyni, w której spoczywa serce Chopina) odbędzie się koncert, podczas którego zostanie wykonane Requiem Wolfganga Amadeusza Mozarta – utwór, który zabrzmiał, zgodnie z wolą kompozytora, podczas jego pogrzebu w paryskim kościele św. Magdaleny 30 października 1849 roku. Wystąpią Sibylla Rubens, Urszula Kryger, Rafał Bartmiński, Robert Gierlach, Orkiestra Kameralna Miasta Tychy Aukso, Zespół Śpiewaków Miasta Katowice Camerata Silesia przygotowany przez Annę Szostak. Całość poprowadzi Marek Moś.

Na transmisję z Bazyliki Św. Krzyża w Warszawie zaprasza Agata Kwiecińska.

 

Program

Wolfgang Amadeus Mozart Requiem d-moll KV 626

Wyk. Sibylla Rubens – sopran, Urszula Kryger – alt, Rafał Bartmiński – tenor, Robert Gierlach – bas, Orkiestra Kameralna Miasta Tychy Aukso, Zespół Śpiewaków Miasta Katowice Camerata Silesia, Marek Moś –dyrygent

17 października (środa), godz. 19.30 (początek transmisji o godz. 20.00)

Czytaj także

Listy Chopina

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2011 16:26
1 października o godz. 16 w Domu Literatury (ul. Krakowskie Przedmieście 87) odbędzie się premiera wydawnictwa "Fryderyk Chopin. Listy".
rozwiń zwiń