Haydn i Mozart po japońsku

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2011 19:12
Wydarzeniem jesiennej odsłony festiwalu Mazovia Goes Baaroque był występ japońskiego zespołu muzyki dawnej Orchestra Libera Classica Hidemiego Suzuki. Był to pierwszy europejski występ orkiestry.

Hidemi Suzuki to jeden z najwybitniejszych wiolonczelistów współczesnych. W 2001 roku założył Orchestra Libera Classica, czyli grupę muzyków grających na instrumentach z epoki. Orkiestra skupia swoje zainteresowania na repertuarze klasycznym. Słowo "libera" w nazwie zespołu wyraża intencję Hidemiego Suzuki, by w muzyce klasycznej, uważanej często za formalną i schematyczną, poszukiwać jak najdalej idącej swobody wykonawczej oraz interpretacyjnej.

Wśród muzyków tworzących zespół są nie tylko Japończycy, ale również muzycy z Włoch, Francji, Holandii czy Hiszpanii, których Hidemi Suzuki poznawał na różnych etapach swojej kariery.  Głównym nurtem działalności orkiestry jest odkrywanie na nowo symfoniki Josepha Haydna, ale w programach koncertów i płyt zespołu obecna jest także muzyka innych kompozytorów XVIII i początków XIX wieku. Wśród występujących z orkiestrą solistów byli m.in. Stanley Hoogland, Kristian Bezuidenhout i Teunis van der Zwart. Solistami bywają także członkowie orkiestry: Natsumi Wakamatsu, Kiyomi Suga oraz jej dyrygent.

Na retransmisję ze Studia Koncertowego Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego zaprasza Piotr Matwiejczuk 

Program

Józef Haydn Symfonia d-moll Hob. 1/26 "Lamentazione", Symfonia Es-dur Hob. 1/43 "Merkury"

Wolfgang Amadeus Mozart Koncert skrzypcowy G-dur KV 216, Divertimento B-dur KV 137

Wyk. Natsumi Wakamatsu – skrzypce, Orchestra Libera Classica, Hidemi Suzuki - dyrygent

(Warszawa, 12.11.2011)

30 listopada (środa), godz. 19:00

 

 Czytaj także

Mazovia Goes Baroque – odsłona czwarta

Ostatnia aktualizacja: 18.11.2011 23:06
Maria Espada i zespół Al Ayre Español wystąpią w Studiu Koncertowym im. W. Lutosławskiego w niedzielę o 19:00. Transmisja w Dwójce.
rozwiń zwiń