Polskie Radio
Section05
Holandia

Operacja "Market Garden". Ostatnia klęska aliantów

"Jednakże sądzę, sir, że chyba idziemy o jeden most za daleko" – słowa te okazały się trafnym proroctwem. Skierował je dowódca "Market Garden" gen. Frederick Browning do marszałka Bernarda Montgomery’ego, pomysłodawcy największej operacji powietrznodesantowej II wojny światowej. Kampania, która miała przynieść spektakularny sukces aliantom, zamieniła się w krwawą klęskę.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA II wojna światowa Holandia Arnhem Stanisław Sosabowski

Holendrzy poruszeni czynem bohatera z Polski. Zebrali setki tysięcy euro

37-latek z Polski utonął w Holandii po tym, jak uratował życie trójki obcych dzieci. Sam osierocił jednak trójkę własnych (2, 10 i 12 lat). O bohaterskim czynie naszego rodaka pisały media w całej Holandii, a teraz jedna z osób postanowiła zorganizować internetową zbiórkę. Pieniądze mają trafić do rodziny Polaka. Cel zbiórki wyznaczono na 35 tys. euro, ale internauci przelali już kilkukrotnie więcej.
Zobacz więcej na temat:  Holandia

Wybory prezydenckie 2020. Rekordowa frekwencja za granicą, MSZ podaje dane

W wyborach prezydenckich odnotowano rekordową frekwencję za granicą - informuje Ministerstwo Spraw Zagranicznych. W komunikacie resortu zauważono, że do placówek dyplomatyczno-konsularnych wyborcy odesłali zdecydowaną większość kart wydanych w głosowaniu korespondencyjnym.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT wybory prezydenckie wybory prezydenckie 2020 Wielka Brytania Irlandia Holandia Ministerstwo Spraw Zagranicznych MSZ