Polskie Radio
Section05
Holandia

Godzina policyjna, zamknięte sklepy, zakaz odwiedzin. Europa przedłuża ograniczenia

Kolejne państwa Europy przedłużają ograniczenia lub wprowadzają nowe, by powstrzymać pandemię koronawirusa. We Francji godzina policyjna będzie obowiązywała od godz. 18.00. Obostrzenia przedłużono m.in. we Włoszech, Holandii i Szwajcarii. Media donoszą, iż kanclerz Niemiec Angela Merkel powiedziała, że kwarantanna w jej kraju może zakończyć się dopiero w kwietniu.
Zobacz więcej na temat:  koronawirus COVID-19 pandemia epidemia Francja Niemcy Portugalia Włochy Dania Szwajcaria Holandia Belgia Wielka Brytania Hiszpania Europa infografika ŚWIAT

Rekordy zakażeń w Wielkiej Brytanii i Holandii, we Włoszech lekka poprawa. Koronawirus w Europie

Najwyższą od początku epidemii liczbę nowych zakażeń koronawirusem - 35 928 - wykryto w ciągu ostatniej doby w Wielkiej Brytanii. W Holandii "zarejestrowano" 13 066 zakażonych. To również najwięcej od początku epidemii. Natomiast lekką poprawę w tym zakresie odnotowali w miniony weekend Włosi. 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT koronawirus Włochy choroby zakaźne epidemia Wielka Brytania Holandia Europa pandemia COVID-19

Eksplozja w sklepie z polskimi artykułami w Holandii. Czwarty atak w ostatnich dniach

W polskim sklepie w holenderskiej miejscowości Beverwijk pod Amsterdamem doszło do kolejnej eksplozji. Wybuch był słyszany około godziny 4.30 nad ranem. Policja informuje, że eksplozja zniszczyła fasadę sklepu Biedronka, są też szkody w środku lokalu. Wybuch był silniejszy, niż ten, do którego doszło 9 grudnia w tym samym sklepie.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Holandia Europa wybuch straż pożarna

"Przyzwyczaili się, że wschodni Europejczycy siedzą cicho i pracują". Budzisz o stosunku sił w UE

- W Unii Europejskiej zmienia się układ sił. Te tarcia są pochodną rosnącej pozycji krajów naszego regionu wobec starych graczy, którzy nie chcą tego zaakceptować - powiedział w Polskim Radiu 24 Marek Budzisz, ekspert ds. wschodnich, odnosząc się do sporu wokół kwestii praworządności. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 ŚWIAT Unia Europejska Niemcy Holandia Francja budżet ue

Wiceminister sprawiedliwości: liczby dot. eutanazji w Holandii obrazują łamanie praworządności

- Polska i Węgry są krytykowane za łamanie zasad praworządności, tymczasem milczy się, gdy w krajach europejskich jest wprowadzana eutanazja osób, w tym - chorych, którzy nie mogą wyrazić swojego sprzeciwu - mówił wiceminister sprawiedliwości Marcin Romanowski. Jak dodał, "liczby dotyczące eutanazji w Niderlandach obrazują łamanie elementarnych zasad praworządności". 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA aborcja eutanazja Holandia Ministerstwo Sprawiedliwości