Polskie Radio
Section05
Holandia

Operacja "Market Garden". Ostatnia klęska aliantów

"Jednakże sądzę, sir, że chyba idziemy o jeden most za daleko" – słowa te okazały się trafnym proroctwem. Skierował je dowódca "Market Garden" gen. Frederick Browning do marszałka Bernarda Montgomery’ego, pomysłodawcy największej operacji powietrznodesantowej II wojny światowej. Kampania, która miała przynieść spektakularny sukces aliantom, zamieniła się w krwawą klęskę.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA II wojna światowa Holandia Arnhem Stanisław Sosabowski

Holenderska Kompania Wschodnioindyjska - handel i armia

Powstała w 1602 roku w Amsterdamie gwarantując Holandii wpływy kolonialne w Azji. Podczas prawie 200 lat istnienia była najbogatszą kompanią skutecznie rywalizującą z imperium brytyjskim. Srebro, przyprawy (cynamon, goździki, gałka muszkatołowa), kawa i ceramika to skarby, których strzegły fortece i uzbrojona flota.
Zobacz więcej na temat:  Katarzyna Jankowska Katarzyna Jankowska – PODCAST Holandia Amsterdam Azja Indonezja

Holendrzy coraz częściej rezygnują z publicznych stacji ładowania samochodów elektrycznych

Ze względu na wysokie ceny energii elektrycznej osoby posiadające samochody elektryczne coraz częściej szukają sposobów na obniżenie kosztów ładowania, wynika z badań przeprowadzonych przez naukowców z uniwersytetu w Groningen (Rijksuniversiteit Groningen).
Zobacz więcej na temat:  Radio kierowców radio kierowców online Polskie Radio Kierowców samochody elektryczne samochody kierowcy Holandia stacja ładowania energia elektryczna pieniądze

Przekazanie samolotów F-16 Ukrainie - decyzja państw NATO podjęta po wielu miesiącach starań Kijowa

20 sierpnia Holandia i Dania ogłosiły, że przekażą Ukrainie 61 samolotów wielozadaniowych F-16. Decyzja ta zapadła po wielu miesiącach starań Kijowa o uzyskanie amerykańskich maszyn. Przedstawiciele ukraińskiej armii podkreślają, że dzięki F-16 mogą "wygrać wojnę" z Rosją. Analitycy ds. wojskowości są mniej optymistyczni, lecz zgadzają się, że jest to postanowienie o istotnym znaczeniu operacyjnym.
Zobacz więcej na temat:  wojna na Ukrainie NATO F-16 Holandia Dania

Szef MSZ o przekazaniu przez Holandię i Danię F-16 Ukrainie: Polska z entuzjazmem przyjęła tę wiadomość

W ocenie ministra spraw zagranicznych Zbigniewa Raua decyzja o przekazaniu myśliwców Ukrainie przez Holandię i Danię jest właściwa. W niedzielę Holandia poinformowała, że przekaże Kijowowi 42 maszyny F-16, a Dania - 19. Na ten krok zgodziły się Stany Zjednoczone.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Ministerstwo Spraw Zagranicznych Zbigniew Rau F-16 wojna na Ukrainie wojna 2023 Dania Holandia