REKLAMA

Podążaj tropem szesnastowiecznych pielgrzymów

Ostatnia aktualizacja: 18.06.2012 09:00
Chór im. Monteverdiego wybiera się w podróż starodawną trasą pątników, wiodącą z Anglii do Świętego Miasta. Pierwszy koncert transmitujemy już dziś w Dwójce.
Rozeta z katedry Notre-Dame w Paryżu
Rozeta z katedry Notre-Dame w ParyżuFoto: źr. Wikipedia/Krzysztof Mizera, lic. CC

Za dwa lata Monteverdi Choir będzie obchodzić 50-lecie istnienia.  Z tej okazji zespół pod wodzą sir Johna Eliota Gardinera wybiera się na muzyczną pielgrzymkę po Europie, dawną via francigena To historyczny, transalpejski szlak komunikacyjny w Europie, biegnący od Canterbury w Anglii przez Arras, Reims, Lozannę, Wielką Przełęcz Św. Bernarda, Pawię i Sienę do Rzymu. Jeden z najdłuższych europejskich szlaków pielgrzymkowych, wiodący do grobu Św. Piotra. Jego długość wynosi ponad 1610 km.

Idąc śladami dawnych pątników, muzycy przywołają brzmienie, przepełnionych niezwykłym pięknem, dzieł twórców renesansowej polifonii: kolejne koncerty będą się odbywać w najwspanialszych świątyniach rozrzuconych wzdłuż via francigena.

Monteverdi
Monteverdi Choir, fot. materiały promocyjne

"Gdyby przyznawano Nagrodę Nobla w dziedzinie chóralistyki, Chór im. Monteverdiego byłby pewnym kandydatem do lauru" - napisał krytyk "Le Monde". Z Noblem czy bez, Monteverdi Choir wystąpi w poniedziałek na festiwalu w Spitalfields – transmisję w Dwójce poprowadzą Magdalena Łoś i Agata Kwiecińska. W przerwie koncertu nadamy audycję "Dorastałem pod okiem Bacha - z Johnem Eliotem Gardinerem rozmawia Piotr Matwiejczuk".

Program:

A Cappella Pilgrimage

Thomas Tallis Te lucis ante terminum, O nata Lux, Suscipe quaeso Domine

Robert White Lamentations of Jeremiah

William Byrd Laudibus in sanctis, Ad Dominum cum tribablarer, Turn Our Captivity, O Lord, Vide, Domine, quoniam tribulor, Vigilate, Ave verum corpus, Infelix ego

Thomas Tomkins Almighty God, the Fountain of all Wisdom

William Byrd Non nobis Domine

 

Wyk. Monteverdi Choir, sir John Eliot Gardiner - dyrygent

18 czerwca (poniedziałek), godz. 19.30

Czytaj także

Brahms według Gardinera

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2010 12:12
Głębokie słuchanie IV Symfonii Johannesa Brahmsa w fenomenalnej serii wytwórni Soli Deo Gloria
rozwiń zwiń