REKLAMA

Muzyczna mikstura Adama Struga - obejrzyj zdjęcia!

Ostatnia aktualizacja: 23.06.2012 18:31
Zachęcamy do obejrzenia galerii zdjęć z niedzielnego koncertu artysty w Dwójce. Działo się!
Adam Strug
Adam StrugFoto: W.A. Jurzyk

Debiutancki album Adama Struga "Adieu" to eklektyczna mikstura orientu, liryki miłosnej, minimalizmu i miejskiego folku. Trudno tę muzykę jednoznacznie zakwalifikować i w tym jej siła. Bawić się przy niej może każdy. Uwagę zwracają też teksty: liryka i pastisz to cechy twórczości Struga.

Producentem płyty i kontrabasistą w jednej osobie jest Marcin Pospieszalski. Zespół współtworzą: Frank Parker (perkusja), Szczepan Pospieszalski (trąbka), Janusz Prusinowski (mandolina, skrzypce) i Michał Żak (klarnet, flet drewniany). Z zespołem współpracują: Wojtek Lubertowicz (bębny orientalne) i Piotr Piszczatowski (bęben).

- W 22 wiośnie życia spotkałem w pociągu Janusza Prusinowskiego, który też jechał akurat z akordeonem. Zagrał mi dość badziewny, jak na dzisiejsze standardy, kawałek ludowy. To była eureka! Zdałem sobie sprawę, że ta muzyka była w moim otoczeniu. W te pędy pojechałem w moje rodzinne strony, czyli Łomżyńskie i zająłem się etnomuzykologią - opowiadał w Dwójce artysta.
Od tej pory Adam Strug bada muzykę sakralną, polską, żywą, przekazywaną w tradycji ustnej. Łomżyńskie jest bardzo bogatym regionem. Mieszka tam szlachta okołołomżyńska, Kurpie Zieloni i Biali, Podlasiacy, a nawet potomkowie Jaćwingów. Repertuar pieśni nabożnych to przede wszystkim muzyka szlachty okołołomżyńskiej.
- Ta muzyka to fenomen, który mnie przerasta. Te pieśni są ani smutne, ani wesołe, jak nasze życie. To muzyka posługująca się bardzo realistyczną antropologią - mówił.

Zapraszamy do wysłuchania rozmowy z Adamem Strugiem o jego płycie "Adieu".

Program

Adam Strug Adieu

24 czerwca (niedziela)

Czytaj także

Adam Strug: jestem Kurpiem z wyboru

Ostatnia aktualizacja: 30.05.2012 17:01
Pieśniarz i akordeonista, który wystąpił w kurpiowskim koncercie podczas XV Festiwalu Folkowego Polskiego Radia "Nowa Tradycja" był gościem Dwójki. Opowiedział nam o swoich inspiracjach, których efektem jest nowa płyta artysty.
rozwiń zwiń