Ostatnia Noc Promsów w Dwójce!

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2012 23:00
Ostatnia Noc Promsów to niezwykłe wydarzenie, łączące wykonania gwiazd z jedynym w swoim rodzaju współprzeżywaniem muzyki. Publiczność reaguje żywiołowo i w znacznym stopniu bierze udziała w wykonaniu niektórych punktów programu.
BBC Proms
BBC PromsFoto: materiały promocyjne

Nie jest łatwo dostać się na Ostatni Koncert Promenadowy. Aby dostać miejsce siedzące, należy wykazać się obecnością na co najmniej pięciu wczesniejszych koncertach w ramach bieżącego sezonu Promsów. Natomiast słuchacze, którzy nabyli karnet na miejsca stojące na cały sezon (słynni promersi ) mają zapewniony wstęp na Last Night. I to przede wszystkim oni tworzą niezwykła atmosferę tego koncertu.

Początek wieczoru oddany jest gwiazdom - w tym roku będą to  Joseph Calleja i Nicola Benedetti . Wykonują oni popularne dzieła ze standardowego repertuaru. W drugiej części zaś pojawiają się dzieła coraz lżejsze, zwykle o charakterze patriotycznym, ale, co niezwykłe samo w sobie, nie: nacjonalistycznym.

 

Końcowa sekwencja w tym roku zacznie się od You'll Never Walk Alone Richarda Rodgersa, z których z pewnością będzie wykonany przez Chór BBC razem z publicznością - to hymn FC Liverpoolu i Celticu Glasgow. Następnie utwór Hanry'ego Wooda i "program obowiązkowy", powtarzany co roku, czyli Elgar jego Marsz oraz pieśń Land of Hope and Glory . Po tym niezmiennie następuje pojawienie się zaproszonego śpiewaka w alegorycznej arii z początku XVIII w. - Rule, Britannia! Tak było w ubiegłym roku (solistką była Susan Bullock ):

 

Tradycją Ostatniej Nocy Promsów jest wykonywanie refrenu przez publiczność. Program koncertu kończy niezmiennie hymn Jerusalem Huberta Parry'ego (w opracowaniu Elgara) do słów Williama Blake'a oraz hymn brytyjski God Save the Queen . To ostatni punkt programu, ale nie koniec koncertu...

 

...ktory kończy się zawsze odśpiewaniem - przez trzymającą się za ręce, tworzącą jedną wielką społeczność, publiczność - starej szkockiej pieśni Auld Lang Syne .

A potem Promsy przechodzą do historii i zaczyna się odlicznaie dni do następnego sezonu.

Transmisję z Londynu poprowadzą Róża Światczyńska i Aleksander Laskowski.

 

Program

Mark Simpson Sparks (premiera)

Josef Suk Towards a New Life

Frederick Delius Songs of Farewell

Giuseppe Verdi Forse la soglie attinse.. Ma se.. z opery Bal maskowy ;

Jules Massenet Pourquoi me réveiller z opery Werther ;

Max Bruch Koncert skrzypcowy g-moll op. 26

Giacomo Puccini E lucevan le stelle z opery Tosca; Nessun dorma z opery Turandot

John Williams Olympic Fanfare and Theme

Antonín Dwořák Uwertura “Karnawał” op. 92

Dymitr Szostakowicz Romans z muzyki do filmu Szerszeń op. 97

Nicholas Brodszky Be My Love

Agustín Lara Granada

Richard Rodgers You'll Never Walk Alone

Henry Wood Fantasia on British Sea Songs

Thomas Arne Rule Brittania

Edward Elgar Marsz nr 1 D-dur z cyklu Pomp and Circumstance

Hubert Parry (opr. Edward Elgar) Jerusalem

National Anthem opr. Benjamin Britten

Auld Lang Syne

Wyk. Joseph Calleja - tenor, Nicola Benedetti – skrzypce, BBC Symphony Chorus, BBC Symphony Orchestra, Jirí Belohlávek – dyrygent

8 września (sobota), godz. 20.30

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Legendarny "chodzony" festiwal zaczyna się już dziś!

Ostatnia aktualizacja: 12.07.2012 09:20
Londyńskie BBC Proms mają już ponad stuletnią tradycję. To jedno z najbardziej oczekiwanych wydarzeń roku, nie tylko w Wielkiej Brytanii. Na antenie Dwójki transmitować będziemy najciekawsze wydarzenia tegorocznej edycji.
rozwiń zwiń