Piano chuligani grają chuligana z Kaukazu

Ostatnia aktualizacja: 28.11.2012 11:00
Masecki i Orzechowski zajmowali się twóczością ormiańskiego kompozytora i mistyka, Georgija Iwanowicza Gurdżijewa. Efekty w środę wieczorem w Filharmonii Dwójki.
Georgij Iwanowicz Gurdżijew
Georgij Iwanowicz GurdżijewFoto: wikipedia/domena publiczna

Gurdżijew nie posiadał wykształcenia muzycznego, choć cechowała go  wyjątkowa wrażliwość  muzyczna, najpewniej odziedziczona po ojcu - pieśniarzu.
Młodość spędził w Armenii, gdzie żył w otoczeniu Kurdów i Persów, Turków i Ormian, muzułmanów i Żydów, chrześcijan i zoroastrian. Była to niezwykła mieszanka kultur etnicznych, ras i religii, a co za tym idzie także różnorodnych wrażeń muzycznych. Liczne podróże, m.in. do Azji Środkowej, Egiptu, Rzymu dodatkowo wzbogaciły jego dźwiękowe doświadczenia.
 Pieśni, melodie i rytmy, z którymi zetknął się w odległych miejscach, świątyniach i klasztorach zostały w nim, tworząc źródło jego późniejszych kompozycji.
* * *
Podczas koncertu w Dwójce usłyszymy utwory Gurdijeffa we współczesnych interpretacjach "cudownych dzieci" polskiej pianistyki Marcina Maseckiego i Piotra Orzechowskiego.
Masecki będzie tu muzykiem znanym i uznanym. Wschodzącą gwiazdą będzie natomiast dwudziestoletni "piano chuligan" – Piotr Orzechowski.
Każdy z nich zaprezentuje swobodne solowe interpretacje Gurdijeff’a. Wspólnie zagrają przygotowany na dwa fortepiany finał.
Koncert Maseckiego i Orzechowskiego został zarejestrowany w poaździerniku podczas Nostalgia Festival, w Kościele oo. Jezuitów (Poznań 19.10.2012).
28 listopada (środa), godz. 19.30

Marcin
Marcin Masecki i Piotr Orzechowski

usc/mat.prasowe