REKLAMA

Lutosławski w studiu swojego imienia - transmisja w Dwójce!

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2013 16:40
W poniedziałkowy wieczór Festiwal Witolda Lutosławskiego "Łańcuch X" przeniesie się do radiowego studia koncertowego, które z dumą nosi imię mistrza. W trakcie koncertu zabrzmi m.in. słynny "Koncert fortepianowy".

W "Filharmonii Dwójki" posłuchamy koncertu Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Wrocławskiej pod dyrekcją Jacka Kaspszyka. Na fortepianie zagra Garrick Ohlsson. W programi słynny Koncert fortepianowy Witolda Lutosławskiego.

Utwór wykonany został po raz pierwszy 19 sierpnia 1988 w Kleines Festspielhaus w Salzburgu przez Krystiana Zimermana, któremu jest dedykowany, i Orkiestrę Symfoniczną Radia Austriackiego pod batutą kompozytora. Zamówiony został przez Salzburger Festspiele. W Polsce zabrzmiał po raz pierwszy w tym samym roku podczas koncertu zamykającego festiwal "Warszawska Jesień".

>> Zobacz serwis specjalny: Witold Lutosławski w Polskim Radiu<<

O tym okresie w twórczości Witolda Lutosławskiego Andrzej Chłopecki pisał: "W latach osiemdziesiątych technika kompozytorska Witolda Lutosławskiego, choć dalej nieustannie zmienna i ulegająca przeobrażeniom, stała się w jego samokrytycznym osądzie nieskazitelna. Kompozytor uznał, że przestał już z warsztatowymi problemami się borykać, przełamując ograniczenia i poszukując rozwiązań lepszych niż dotychczasowe; uznał, że językiem, który stworzył, jest w stanie posługiwać się w sposób całkowicie nieskrępowany, swobodny i bez jakichkolwiek ograniczeń."

Ponadto w programie poniedziałkowego koncertu:

Witold Lutosławski, Fanfare for Louisville

Igor Strawiński, Ognisty ptak, suita z 1911 roku

Maurice Ravel, La Valse

28 stycznia (poniedziałek), godz. 19.00

plakat
plakat zapowiadający festiwal Łańcuch X


Czytaj także

Czym Lutosławski różni się od Bacha?

Ostatnia aktualizacja: 01.01.2013 23:30
O przemianach roli kompozytora na przestrzeni ostatnich trzech stuleci wybitny twórca opowiadał Tadeuszowi Kaczyńskiemu.
rozwiń zwiń