Transmisja z Mazovii Goes Baroque!

Ostatnia aktualizacja: 22.02.2013 01:48
Les Ambassadeurs, określani "najwspanialszą orkiestrą świata", oraz francuska śpiewaczka Delphine Galou wystąpią w piątkowy wieczór w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego. Dwójka zaprasza na koncert.
Delphine Galou
Delphine GalouFoto: mat. prasowe

Les Ambassadeurs i Alexis Kossenko stawiają sobie za cel realizację marzenia, by jedna europejska orkiestra potrafiła pogodzić grę na dawnych instrumentach z bardzo rozległym repertuarem, którego poszczególne obszary wymagają, jak powszechnie się sądzi, daleko idącej specjalizacji.
Muzycy orkiestry nie chcą zamykać się w celi, której kraty tworzą wykonawcze dogmaty i artystyczne mody. Kluczem interpretacyjnym jest "elokwencja" – pojęcie, w którym łączą się ze sobą język dawnych instrumentów, sztuka retoryki i muzyczna intuicja każdego muzyka. Les Ambassadeurs pracują nad projektami poświęconymi muzyce Bacha, Rameau, Mozarta, Rossiniego, Strawińskiego i Debussego. Szczególne znaczenie w planach artystycznych zespołu zajmuje odkrywanie tradycji Dresden Hofkapelle z pierwszej połowy XVIII wieku.
O tym zespole pisano, że to "najwspanialsza orkiestra świata". Podziwiano ją za nadzwyczajną dyscyplinę, wirtuozerię i umiejętność wydobywania z muzyki najwspanialszych barw. Drezdeńska orkiestra uchodzi za najważniejszego protoplastę współczesnej orkiestry symfonicznej. Znamienne dla tej słynnej w historii muzyki formacji był także fakt, że gromadziła muzyków z całej Europy...

Les
Les Ambassadeurs. Fot. mat. organizatora

Delphine Galou urodziła się w Paryżu. Studiując filozofię na Sorbonie, uczyła się jednocześnie gry na fortepianie i śpiewu. Jest laureatką licznych konkursów wokalnych. W 2004 roku Stowarzyszenie Adami wyróżniło ją tytułem „Révélation classique“ w kategorii "Artysta Operowy”. (inf. organizatora)

Mazovia goes Baroque

transmisja ze Studia Koncertowego Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego
Delphine Galou – alt; Les Ambassadeurs, dyr. Alexis Kossenko
Program:
Jerzy Fryderyk Haendel Uwertura  z opery Radamisto HWV 12, aria Cara sposa z opery Rinaldo HWV 7; Johann Joachim Quantz Koncert fletowy g-moll nr 290; Jerzy Fryderyk Haendel Uwertura  z opery Agrippina HWV 6, Aria Son contenta di morire z opery Radamisto HWV 12, Uwertura z opery Faramondo HWV 39; Jan Dismas Zelenka Aria E voi siete d’altri, o labra soavi ZWV 176; Uwertura z Ouverture à 7 Concertanti ZWV 188; Jerzy Fryderyk Haendel Scena Dall’ondoso periglio z opery Giulio Cesare HWV 17; Jan Dismas Zelenka  Aria, Menuets, Siciliano, Folie z Ouverture à 7 Concertanti ZWV 188; Jerzy Fryderyk Haendel Aria Già che morir non posso z opery Rinaldo HWV 7
Na transmisję zaprasza Magdalena Łoś.
W przerwie koncertu z bohaterami wieczoru porozmawia Barbara Schabowska.
22 lutego (piątek), godz. 19.00
Organizatorem Festiwalu jest Mazowieckie Centrum Kultury i Sztuki.
Współorganizatorzy: Program 2 Polskiego Radia , Filharmonia Narodowa 

Czytaj także

Wielojęzyczna Mazovia Goes Baroque

Ostatnia aktualizacja: 20.02.2013 17:27
Zapraszamy na kolejną odsłonę znakomitego festiwalu muzyki dawnej. Najbliższe koncerty już 21-22 lutego w Studiu Koncertowym PR im. Witolda Lutosławskiego.
rozwiń zwiń