Kłótnie z Andrzejem Chłopeckim

Ostatnia aktualizacja: 25.09.2013 10:00
- Często zaciekle spieraliśmy się o muzykę. Ale te dyskusje wzbogacały nas obu - mówił w Dwójce kompozytor Paweł Szymański. W przerwie koncertu "Andrzej Chłopecki in memoriam" wspominaliśmy zmarłego przed rokiem muzykologa.
Audio
  • Paweł Szymański, Marcin Bortnowski i Paweł Mykietyn wspominają Andrzeja Chłopeckiego (Filharmonia Dwójki/Dwójka)

- Przyjaźń artysty i krytyka muzycznego może być czasem kłopotliwa - opowiadał Paweł Szymański. - Andrzej szybko jednak przestał recenzować moje utwory, choć oczywiście wielokrotnie odnosił się do nich bardziej ogólnie - dodał. Jako teoretyk muzyki Andrzej Chłopecki miał wyrobione sądy na temat zjawisk muzycznych i dzieł. - Spotkania towarzyskie zawsze przeradzały się w namiętne dyskusje o muzyce - mówił kompozytor. - Często kłóciliśmy się i każdy z nas zażarcie bronił swego zdania. Z czasem jednak pewne elementy jego myślenia przenikały do mego światopoglądu i na odwrót. Sądzę, że te rozmowy wzbogacały nas obu - stwierdził.

Jako animator życia muzycznego Andrzej Chłopecki przewodził wielu festiwalom, instytucjom i stowarzyszeniom. - Bezkompromisowo wspierał muzyków, w których uwierzył - mówił kompozytor Marcin Bortnowski. - Jego praca nie przynosiła mu dużych korzyści finansowych, wiele rzeczy robił bezinteresownie. Zresztą zajmowanie się muzyką, programowanie koncertów i festiwali nie było dla niego pracą. To było jego życie - dodał.

Andrzej Chłopecki był przede wszystkim wielkim znawcą muzyki współczesnej i przenikliwym krytykiem muzycznym. - Posługiwał się wyłącznie swoją nadzwyczajną intuicją - wspominał Paweł Mykietyn. - Oderwany był zupełnie od jakiegokolwiek doktrynerstwa. W muzykologii, jak w każdej innej dziedzinie, istnieją mody, prądy, tendencje, ale Andrzej był zupełnie obok tego. Miał swojego nosa - powiedział.

Z gośćmi Dwójki rozmawiała Agata Kwiecińska.

Zobacz więcej na temat: Andrzej Chłopecki MUZYKA

Czytaj także

Andrzej Chłopecki - "samotny wilk" polskiej krytyki muzycznej

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2013 18:00
"Nie był uwikłany w gry środowiskowe". "Jego publicystyka walczyła o wartości". "Jego działalność zastępowała pracę kilku nieistniejących organizacji" - tak w "Sezonie na Dwójkę" wybitnego publicystę muzycznego wspominali przyjaciele.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Frank Zappa - poważny prześmiewca

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2013 13:05
- Nawet będąc żartownisiem i parodystą Frank Zappa traktował muzykę bardzo poważnie - mówił w Dwójce muzyk Maciej Bączyk. O twórczości ekscentrycznego artysty rozmawialiśmy także z dziennikarzem Witkiem Górką.
rozwiń zwiń