Niemieccy romantycy według Sir Johna Eliota Gardinera

Ostatnia aktualizacja: 31.10.2014 09:50
Dzieła Felixa Mendelssohna oraz Koncert wiolonczelowy Roberta Schumanna (z Gauthierem Capuçonem w partii solowej) zabrzmiały na wrześniowym koncercie London Symphony Orchestra pod dyrekcją Sir Johna Eliota Gardinera. Zapraszamy na retransmisję.
John Eliot Gardiner, 2007
John Eliot Gardiner, 2007Foto: ©Maciej Goździelewski, lic. CC (wikipedia)

Sir John Eliot Gardiner jest jednym z najwybitniejszych i zarazem najwszechstronniejszych dyrygentów naszych czasów. W 1966 roku założył Monteverdi Choir – chór uważany dziś za najlepszy zespół wokalny na świecie. Dwanaście lat później stworzył English Baroque Solists, a pod koniec lat osiemdziesiątych – Orchestre Révolutionnaire et Romantique, z którą na XIX-wiecznych instrumentach wykonuje muzykę romantyzmu. W jego repertuarze znajduje się muzyka od renesansu po współczesność. Sir John Eliot Gardiner zasłynął genialnymi interpretacjami kantat, pasji, oratoriów i mszy Jana Sebastiana Bacha, nagraniem kompletów symfonii Schumanna, Beethovena i Brahmsa, koncertów fortepianowych i oper Mozarta. Nie bał się też sięgać bo muzykę lżejszą – "Tańce węgierskie" Johannes Barhmsa czy "Wesołą wdówkę" Franciszka Lehára.
Jego interpretacje oparte są zawsze na skrupulatnych badaniach historycznych i analizach muzykologicznych. Gardiner to artysta intelektualny, który jednocześnie posiada fascynującą wyobraźnię muzyczną. Potrafi łączyć fenomenalną precyzję techniczną z wielkim ładunkiem emocjonalnym. Nie lubi, gdy nazywa się go dyrygentem "od instrumentów dawnych”, ponieważ "autentyczne” brzmienie nie jest dla niego celem, a tylko środkiem dotarcia do wiedzy o muzyce. Ale to właśnie on napisał jeden z najważniejszych rozdziałów w historii wykonawstwa historycznego. Jest prawdziwym angielskim dżentelmen, który – poza Bachem – najbardziej kocha swoją farmę i do niej zawsze wraca.

Na retransmisję z Bonn zaprasza do "Filharmonii Dwójki" Marcin Majchrowski.

Program:

Felix Mendelssohn Meeresstille und glückliche Fahrt - uwertura op. 27

Robert Schumann Koncert wiolonczelowy a-moll op. 129

Felix Mendelssohn V Symfonia d-moll op. 107 "Reformacyjna"

Wyk. London Symphony Orchestra pod dyrekcją Sir Johna Eliota Gardinera; Gauthier Capuçon - wiolonczela

(Bonn, 6.09.2014)

31 października (piątek), godz. 19.30-22.00, wprowadzenie o 19.00

Piotr Matwiejczuk/mm/bch

Czytaj także

Jak Karol Szymanowski przekroczył żelazną kurtynę

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2014 14:00
Zakończona właśnie praca nad wydaniem źródłowo-krytycznym dzieł polskiego klasyka rozpoczęła się dwa miesiące po śmierci kompozytora, gdy powstało Towarzystwo Karola Szymanowskiego. W kolejnych dekadach w pozyskanie z Zachodu rękopisów zaangażować musiały się najwyższe władze PRL.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Chicago Symphony Orchestra. Najlepsza blacha na świecie?

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2014 18:00
- Popis instrumentów dętych w "Ognistym ptaku" Strawińskiego był czymś oszałamiającym - mówiła w Dwójce Róża Światczyńska, która razem z Adamem Suprynowiczem zrecenzowała poniedziałkowy (20.10) koncert Chicago Symphony Orchestra w warszawskiej Filharmonii Narodowej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Christopher Hogwood. "Tylko połową serca żył we współczesnym świecie"

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2014 11:00
- To bez wątpienia jeden z artystów, którzy wywarli ogromny wpływ na muzyczny krajobraz, w którym dziś żyjemy - zgodziły się Ewa Obniska i Magdalena Łoś. W audycji "Między dźwiękami" wspominaliśmy bowiem Christophera Hogwooda, zmarłego we wrześniu pioniera wykonawstwa historycznego.
rozwiń zwiń