Leif Ove Andsnes: relaksuje mnie cisza i gotowanie

Ostatnia aktualizacja: 02.01.2019 12:37
- Szczególnie ważna w dzisiejszych czasach jest możliwość obcowania z ciszą - mówił w Dwójce ceniony norweski pianista.
Audio
  • Spotkanie z Leifem Ove Andsnesem (Filharmonia Dwójki)
Leif Ove Andsnes
Leif Ove AndsnesFoto: Olav Olsen/Aftenposten

Leif Ove Andsnes opowiedział o wpływie, jaki na jego karierę miało założenie rodziny. Od kiedy w wieku 40 lat po raz pierwszy został ojcem, zaczął znajdywać równowagę pomiędzy życiem prywatnym i zawodowym. - W ostatnich latach coraz więcej czasu spędzam z bliskimi i coraz silniej czuję się związany ze swoimi stronami. Dopiero teraz mam czas na rodzinne letnie wakacje, które lubię spędzać na łonie norweskiej przyrody, jednocześnie słuchając muzyki.

Pianista podkreślił, że swój umysł oczyszcza poprzez odcięcie się od nowoczesnych gadżetów i kontakt z dziką przyrodą. - Ważną rolę w moim życiu odgrywa również gotowanie. Interesuję się zdrowym żywieniem i lubię pracować w kuchni. To mnie odpręża.

W audycji rozmawialiśmy też o ulubionych kompozytorach Leifa Ove Andsnesa (muzyka Beethovena wręcz chwyta za gardło i wyraża żądanie, by jej wysłuchać) oraz jego czeskim mentorze Jirzim Hlince (po pierwszym spotkaniu byłem zdezorientowany – nie wiedziałem, czy mam do czynienia z szaleńcem, czy z geniuszem). Rozmowę wzbogaciły muzyczne nagrania pianisty.

***

Rozmawiała: Klaudia Baranowska

Gość: Leif Ove Andsnes (pianista)

Data emisji: 1.01.2019

Godzina emisji: 19.00

Materiał został wyemitowany w audycji "Filharmonia Dwójki".

bch/jp

Czytaj także

Andsnes: nagrywanie to wspaniały sposób uczenia się

Ostatnia aktualizacja: 24.08.2018 08:00
- Kiedy nagrywam, bez przerwy wsłuchuję się w to, co przed momentem zagrałem i analizuję swoją grę w najdrobniejszych szczegółach - mówił w Dwójce norweski pianista, który wystąpił na festiwalu Chopin i jego Europa.
rozwiń zwiń