Andsnes: nagrywanie to wspaniały sposób uczenia się

Ostatnia aktualizacja: 24.08.2018 08:00
- Kiedy nagrywam, bez przerwy wsłuchuję się w to, co przed momentem zagrałem i analizuję swoją grę w najdrobniejszych szczegółach - mówił w Dwójce norweski pianista, który wystąpił na festiwalu Chopin i jego Europa.
Audio
  • Z Leifem Ove Andsnesem rozmawia Klaudia Baranowska (Letni Festiwal Muzyczny/Dwójka)
Leif Ove Andsnes
Leif Ove AndsnesFoto: W. Grzędziński/NIFC

Leif Ove Andsnes podkreślił, że praca w studiu nagraniowym jest dla niego zawsze cennym doświadczeniem, ponieważ w żadnych innych okolicznościach nie poznaje się utworu tak dogłębnie. Z drugiej jednak strony jest to bardzo obciążające psychicznie. - Wiąże się to ze swego rodzaju rozpamiętywaniem ewentualnych niedociągnięć. 

Pianista dodał, że granie koncertów jest o wiele bardziej spontaniczne, dlatego lubi łączyć oba podejścia, czyli nagrywać koncerty na żywo. Ostatecznie o powodzeniu artysty decydują inne czynniki, niż miejsce wykonywania muzyki. - Trzeba mieć osobowość, która sprawi, że ludzie zechcą cię posłuchać. Trzeba mieć coś ważnego do przekazania. Według mnie bardzo liczy się także muzyczna szczerość, którą rozumiem jako umiejętność nadania wykonywanemu utworowi spójności oraz osobistego wyrazu. Sama biegłość techniczna nie wystarczy.

W audycji Leif Ove Andsnes mówił o swoim ulubionym repertuarze, ale też wspominał swoje początki, kiedy jako nastolatek nie miał kontaktu z muzyką w wydaniu profesjonalnym.

***

Tytuł audycji: Letni festiwal muzyczny

Rozmawiała: Klaudia Baranowska

Gość: Leif Ove Andsnes (panista)

Data emisji: 23.08.2018

Godzina emisji: 19.30

bch/pg

Czytaj także

Lorenzo Coppola: potrzeba nam muzyki powszedniej

Ostatnia aktualizacja: 16.08.2018 13:52
- Nie możemy codziennie raczyć się wykwintnymi daniami kuchni francuskiej. Potrzeba nam też potraw mniej wyszukanych. Czy zawsze musimy słuchać cenionego kompozytora? Czy każdego dnia chcemy zjeść wykwintny posiłek? Nie! – przekonywał w Dwójce znakomity klarnecista.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Gianluca Capuano: Concerto Köln to orkiestra pionierów

Ostatnia aktualizacja: 17.08.2018 15:35
- Jeśli chodzi o odkrywanie dawnej praktyki wykonawczej, orkiestra ta jest grupą pionierów. W środowisku są żartobliwie nazywani "świniami truflowymi" ze względu na konsekwencję i skuteczność tych poszukiwań. To zespół o wspaniałej historii – mówił w Dwójce ceniony dyrygent.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Fabio Biondi: chcieliśmy złożyć hołd polskiej twórczości barokowej

Ostatnia aktualizacja: 18.08.2018 16:06
- Jestem bardzo szczęśliwy, że mogłem poznać tę muzykę i że teraz mam możliwość zaprezentowania jej słuchaczom Festiwalu Chopin i jego Europa. Chciałbym też unaocznić im, że reprezentuje ona ten sam poziom, co dzieła Merula, Castella i wielu innych znanych muzyków baroku - mówił o twórczości Adama Jarzębskiego włoski dyrygent i twórca zespołu Europa Galante.
rozwiń zwiń