Paweł Mykietyn: Chopin jest moim ukochanym kompozytorem

Ostatnia aktualizacja: 31.03.2020 22:39
 - W opracowaniu Fugi a-moll wykorzystałem grę na naturalnych flażoletach. Muzycy na instrumentach strunowych dotykają strun w odpowiednich miejscach i wtedy ten dźwięk jest dość specyficzny - mówił o aranżacji utworu Fryderyka Chopina Paweł Mykietyn, kompozytor.
Audio
  • Rozmowa z Pawłem Mykietynem (Filharmonia Dwójki)
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: pixabay/domena publiczna

- Stanisław Leszczyński zaproponował, żeby tę Fugę a-moll Chopina zaaranżować na orkiestrę smyczkową. Sama fuga jest utworem dość specyficznym, bo dwugłosowym, czyli są dwie melodie. Rozpisana na orkiestrę smyczkową chyba nie brzmiałaby zbyt korzystnie - opowiadał kompozytor.

Paweł Mykietyn zdradził, że muzykę Chopina często wykorzystuje w swojej pracy, np. w tworzeniu muzyki do spektakli Krzysztofa Warlikowskiego. Jednak w młodości do twórczości kompozytora romantycznego podchodził sceptycznie. - Może to była kwestia, że Chopin był używany przez propagandę komunistyczną. Nie utożsamiałem się z nim. Potem przyszedł czas, że Chopin stał się moim ukochanym kompozytorem. Kocham jego muzykę.

Fugę a-moll op. pośm Fryderyka Chopina w aranżacji Pawła Mykietyna w wykonaniu Polskiej Orkiestry Radiowej pod dyrekcją Michała Dworzyńskiego usłyszeliśmy 31 marca 2020 w "Filharmonii Dwójki".

Na rozmowę zaprosiła Joanna Grotkowska.

Czytaj także

210. rocznica urodzin Fryderyka Chopina. Koncert z Żelazowej Woli

Ostatnia aktualizacja: 28.02.2020 12:02
Tradycyjnie 1 marca świętowaliśmy wspólne urodziny z Fryderykiem Chopinem. Od kilku lat w ramach urodzinowych koncertów transmitujemy recitale z Żelazowej Woli. Tym razem wybrane utwory Chopina na instrumencie historycznym zaprezentował Tomasz Ritter. 
rozwiń zwiń