Olga Pasiecznik: zaczynam częściej słuchać starych mistrzów

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2020 21:47
- W tych nagraniach jest coś, czego nie mogę znaleźć we współczesnych. Idziemy ciągle za tym, żeby zadziwić i zaszokować, a okazuje się, że mimo wszystko podświadomie ciągnie nas do prawdy, która jest w zawarta w muzyce starych mistrzów. Nie ma tam odczytania "ja" i "o mnie" - mówiła w Dwójce słynna sopranistka.
Audio
  • Olga Pasiecznik o muzyce Kaspara Förstera (Filharmonia Dwójki)
Olga Pasiecznik
Olga PasiecznikFoto: PR

Olga Pasiecznik wspominała koncert z września 2000 roku, podczas którego wykonywała utwory Kaspara Förstera, XVII-wiecznego barokowego kompozytora i śpiewaka, pochodzącego z Gdańska. Jak podkreśliła, spotkanie z jego muzyką jest dla niej czymś specjalnym.

- Niewielu jest kompozytorów, których darzę takim specjalnym sentymentem, a Förster bezsprzecznie należy właśnie do tej grupy. Mój pierwszy kontakt z nim odbył się dzięki Agacie Sapiesze. 22 lata temu zadzwoniła do mnie i zapytała "Olgo, czy wiesz kto to jest i znasz jego muzykę". Nie wiedziałam nic i bardzo się ucieszyłam, że Agata chętnie mi o nim opowiadała i zaraziła mnie tą pasją - opowiadała sopranistka.

Zdaniem Olgi Pasiecznik, każdy z muzyków, mających okazję wykonywać utwory Kaspara Förstera, z radością do nich powraca. - W tej muzyce tak naprawdę jest wszystko. Są błyskotliwe koloratury, rytmika batalistyczna, efektowne recytatywy. Na dodatek to wszystko jest napisane pięknie harmonicznie, po mistrzowsku technicznie i bardzo wygodnie, a nie u każdego kompozytora tak jest. Zastanawiałam się, jak można było napisać to wszystko tak, że się gładko kładzie na ludzki głos, ale odpowiedź była prosta: ponieważ Förster sam był fantastycznym śpiewakiem.

***

Tytuł audycji: Filharmonia Dwójki

Prowadzi: Marcin Majchrowski

Gość: Olga Pasiecznik (śpiewaczka)

Data emisji: 20.05.2020

Czytaj także

Krzysztof Jabłoński: Kwintet Brahmsa? Kocham to dzieło

Ostatnia aktualizacja: 19.05.2020 21:12
- "Kwintet fortepianowy f-moll" należy do tych utworów, które stanowią żelazną propozycję w moim repertuarze - mówił w Dwójce znakomity polski pianista.
rozwiń zwiń