Jacek Kaspszyk dyryguje Schumannem

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2021 14:01
W piątkowy wieczór przenieśliśmy się do Narodowego Forum Muzyki we Wrocławiu, gdzie Filharmonia Wrocławska pod batutą Jacka Kaspszyka wykonała dzieła niemieckiego kompozytora epoki romantyzmu. Wśród wykonawców - znakomita rosyjska wiolonczelistka Anastasia Kobekina.
Jacek Kaspszyk
Jacek KaspszykFoto: Mat. prasowe/Maciej Zienkiewicz

Jacek Kaspszyk należy do najbardziej rozpoznawalnych i cenionych polskich dyrygentów. Stale współpracuje z najwybitniejszymi solistami, orkiestrami i kompozytorami, stale też zaskakuje publiczność fascynującymi interpretacjami znanych arcydzieł. Jego wrocławski koncert poświęcony będzie utworom Roberta Schumanna, przedstawiciela epoki romantyzmu.

***

Jacek Kaspszyk 1200.jpg
Jacek Kaspszyk: już jako dziecko wiedziałem, że będę dyrygentem

Program:

Robert Schumann – Koncert wiolonczelowy a-moll op. 129

Robert Schumann – II Symfonia C-dur op.61

Wykonawcy:

Anastasia Kobekina - wiolonczela

Filharmonia Wrocławska

Jacek Kaspszyk – dyrygent

***

Koncert wiolonczelowy a-moll powstał szybko, kompozytor stworzył go bowiem w ciągu zaledwie dwóch tygodni. Plany jego wykonania spaliły jednak na panewce, a do pierwszej prezentacji doszło dopiero kilka lat po śmierci Schumanna. Dzieło jest pozbawione elementów wirtuozowskich i z tego też powodu przez długi czas było uważane za słabszą kompozycję tego autora. Dopiero następne pokolenia doceniły ją za nastrojowość i głębię ekspresji.

Zabrzmiała również II Symfonia C-dur, nad którą Schumann zaczął pracować w grudniu 1845 roku, ale ukończył ją dopiero w październiku następnego roku. Powodem był pogarszający się stan zdrowia artysty. Depresja połączona z dzwonieniem w uszach spowodowała, że praca postępowała z ogromnym trudem. Tym bardziej zadziwia sama muzyka – pełna energii, rozmachu i optymizmu. Rozmaici komentatorzy prędko dostrzegli w tej rozbieżności i w triumfalnym charakterze dzieła przejaw zwycięstwa, jakie siła ducha kompozytora odniosła nad przeciwnościami losu, na wzór sławnej V Symfonii Ludwiga van Beethovena. Schumann złożył też w tym utworze hołd muzyce Johanna Sebastiana Bacha: symfonię rozpoczął chorałem, który powierzył instrumentom dętym blaszanym, co nasuwa skojarzenia z barokowymi preludiami chorałowymi. Znalazł także miejsce na symbolizujący autora Koncertów brandenburskich motyw złożony z dźwięków B-A-C-H. Swoje dzieło zadedykował Oskarowi I, królowi Szwecji i Norwegii.

Mat. prasowe NFM

***

Tytuł audycji: Filharmonia Dwójki

Prowadziła: Joanna Grotkowska

Data emisji: 14.05.2021

Godzina emisji: 19.00

Zobacz więcej na temat: koncert Jacek Kaspszyk
Czytaj także

Jacek Kaspszyk: Lutosławski jest klasykiem XX wieku

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2020 20:56
- Najbardziej wzruszającym momentem było dla mnie, gdy poproszono mnie o III i IV Symfonię w Szanghaju. Trochę się bałem, bo melomani chińscy są dosyć świeży, więc nie wiedziałem, jaki będzie odbiór. Ale przyjęto je entuzjastycznie - opowiadał znakomity polski dyrygent.
rozwiń zwiń