Jerzy Milian. Życie jazzmana w czasach PRL-u

Ostatnia aktualizacja: 24.10.2014 15:00
Ćwiczenia siłowe i kondycyjne dla wibrafonistów, coraz duszniejsza atmosfera na Jazz Jamboree, Bogusław Schaeffer - to zaledwie drobny wycinek tematów, jakie poruszyliśmy w drugiej części rozmowy z legendą polskiego wibrafonu jazzowego.
Audio
  • Z Jerzym Milianem rozmawiał Tomasz Gregorczyk i Janusz Jabłoński (Dwójka)
  • Jerzy Milian. Życie jazzmana w czasach PRL-u (Rozmowy improwizowane/Dwójka)
Jerzy Milian
Jerzy MilianFoto: Janusz Jabłoński

Zanim Jerzy Milian - poznaniak - zdobył własny wibrafon, sporo wody upłynęło w Warcie. Ale młody Jurek nie tracił czasu. Sam wymyślił sobie metodę ćwiczeń, do których niezbędne okazały się: papier pakowy, ołówek, koc i znajomości w zakładach im. Cegielskiego.

Z czasem - mając do dyspozycji nie tylko zawodowych muzyków, ale również np. inżyniera maszyn górniczych grającego na saksofonie tenorowym - zbudował jedną z najlepszych polskich orkiestr. Niestety skromny budżet powodował ciągły - dosłownie i w przenośni - odpływ muzyków. Czy wiedzą Państwo na przykład, co można było kupić w PRL-u, mając w kieszeni półroczną gażę za granie na statku?
Jak nagrywało się orkiestrę rozrywkową w Polsce Ludowej, a jak w NRD? Jakie były kulisy powstania jedynej w swoim rodzaju płyty "Milianalia"?
O tym wszystkim (i nie tylko o tym) rozmawialiśmy podczas drugiego spotkania z Jerzym Milianem.

W pierwszej części wywiadu muzyk opowiedział o ikonach i malarstwie, rozmowę zakończył historią powstania utworu "Rewelacyjny Luciano", którego zabawny tytuł zdecydowanie nie wszystkim przypadł do gustu.

"Rozmowy improwizowane" przygotowali Tomasz Gregorczyk i Janusz Jabłoński.

bch/jp

Zobacz więcej na temat: Jazz MUZYKA Tomasz Gregorczyk
Czytaj także

Yaron Herman: lubię szybkich graczy z dużym przeglądem pola

Ostatnia aktualizacja: 14.06.2014 11:00
Nowy gwiazdor jazzowego fortepianu i niedoszły koszykarz w "Rozmowach improwizowanych" opowiedział nie tylko o sporcie, muzyce, ale i o… słonych paluszkach.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Manfred Eicher - wizjoner europejskiej fonografii

Ostatnia aktualizacja: 18.09.2014 12:55
W 1969 r. 26-letni, szerzej nieznany producent zakłada w Monachium wytwórnię płytową: Edition of Contemporary Music, w skrócie: ECM. 45 lat i kilkaset albumów później Manfred Eicher stał się postacią niemal legendarną, a jego oficyna jedną z najbardziej prestiżowych i najdłużej działających po obu stronach Atlantyku.
rozwiń zwiń
Czytaj także

The Necks: dajemy czas muzyce, by mogła zostać wysłuchana

Ostatnia aktualizacja: 10.10.2014 09:00
Australijskie trio The Necks od końcówki lat osiemdziesiątych konsekwentnie uprawia muzykę, której nie da się porównać z niczym innym. Ich improwizowane utwory, z powolnymi zmianami motywów, potrafią trwać i godzinę. Muzycy byli gośćmi kolejnej odsłony cyklu "Rozmowy improwizowane".
rozwiń zwiń