Joe McPhee. Konceptualny improwizator?

Ostatnia aktualizacja: 13.03.2016 08:00
Jest guru takich muzyków jak Ken Vandermark czy Mats Gustafsson, ale nie dorównuje im sławą. Zapraszamy do wysłuchania rozmowy z Joem McPhee.
Audio
  • Rozmowa z Joem McPhee (Rozmowy improwizowane/Dwójka)
Joe McPhee i Peter Brtzmann
Joe McPhee i Peter Brötzmann Foto: Andy Newcombe, lic. CC 2.0 (flickr)

Powszechnie uznaje się, że granie na najwyższym poziomie i na trąbce, i saksofonach nie jest możliwe - on przeczy tym dogmatom. Nazywają Joego McPhee "konceptualnym improwizatorem", choć on sam niezbyt się z tym określeniem zgadza. W Rozmowach Improwizowanych porozmawiamy o tym, jak do zrozumienia jego muzyki może przydać się filozofia Johna Cage’a, dlaczego amerykańscy muzycy freejazzowi nie mają dzieci. A saksofonista (i trębacz oczywiście) wróci wspomnieniami do swojego debiutu nagraniowego, który przypadł na pełen emocji czas śmierci i pogrzebu Johna Coltrane’a.

Byłem akurat w Nowym Jorku, na Barrell Street, i przygotowywałem się do sesji nagraniowych z moim przyjacielem Cliffordem Thorntonem. Ćwiczyłem właśnie na trąbce (wtedy nie grałem jeszcze na saksofonie), kiedy usłyszałem pukanie do drzwi. Otworzyłem, a tam - sam Ornette Coleman. Stoi z trąbką w ręku i mówi: "Spróbuj na tym". (...) Zamknął drzwi i poszedł sobie, a ja stałem bez ruchu...

***

Tytuł audycji: Rozmowy improwizowane

Prowadzą: Tomasz Gregorczyk i Janusz Jabłoński

Gość: Joe McPhee (saksofonista)

Data emisji: 10.03.2016

Godzina emisji: 22.30

mm/mc/bch

reklama

Czytaj także

W "Pardon, To Tu" muzycy szukają się na ścianie

Ostatnia aktualizacja: 13.11.2014 17:00
- Najważniejsze dla nas było pierwsze sto koncertów, na które nikt nie przyszedł - mówił w Dwójce Daniel Radtke, twórca warszawskiego klubu "Pardon, To tu".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Bill Laswell i destrukcyjna siła muzyki

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2016 14:23
W "Rozmowach improwizowanych" spotkamy się ze słynnym amerykańskim muzykiem awangardowym, producentem i basistą.
rozwiń zwiń