Wayne Shorter żyje tak jak gra

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2013 11:00
- Brzmienie saksofonu Wayne'a Shortera odsłania całkowicie jego oblicze. Nie ma żadnego rozczarowania, że oto twojemu idolowi nie zależy na ludzkości, a jego osobowość artystyczna jest pozą - tak o jazzowym mistrzu opowiadają członkowie jego kwartetu.
Audio
  • Wayne Shorter oczami kolegów: Danilo Péreza, Johna Patitucci i Briana Blade'a (Rozmowy improwizowane/Dwójka)
Wayne Shorter
Wayne Shorter Foto: Wikipedia domena publiczna/Tom Beetz

Trzynaście lat temu, kiedy powstawał kwartet Wayne’a Shortera, perkusista Brian Blade miał trzydzieści lat, a na koncie współpracę z Joni Mitchell, Bobem Dylanem, Joshuą Redmanem, Kennym Garrettem i Bradem Mehldauem. Dwa lata wcześniej ukazała się jego pierwsza autorska płyta Fellowship – nagranie zespołu prowadzonego przez Blade’a od 1997 roku.
Danilo Pérez, pianista kwartetu, miał trzydzieści pięć lat, z czego co najmniej dwadzieścia pięć spędził przy fortepianie. W momencie dołączenia do Shortera dyskografia Péreza liczyła pięć albumów, w tym wydany w 1996 roku PanaMonk, o którym pisano, że otworzył nową epokę w dziejach fuzji jazzu i muzyki latynoamerykańskiej.
John Patitucci, w 2000 roku czterdziestojednoletni, był (oprócz samego lidera) najbardziej doświadczonym muzykiem kwartetu Shortera – z ośmioma płytami autorskimi i niezliczonymi albumami, na których zagrał jako sideman. Już na tamtym etapie mógł się pochwalić współpracą z Wayne’em Shorterem, której historia sięga połowy lat osiemdziesiątych. Grywał też z takimi gigantami jak Chick Corea.
Jak widać, żaden z nich nie był nieopierzonym nastolatkiem, kiedy Shorter brał ich pod swoje skrzydła. Mimo to wszyscy trzej zgodnie twierdzą, że współpraca z saksofonistą zupełnie odmieniła ich życie. Że dopiero kwartet Shortera pokazał im, jak może i powinien funkcjonować improwizujący zespół. I że dopiero w tym składzie mogą bez obaw dokazywać jak rozbrykane dzieciaki.
Latynoska jowialność Péreza, intelektualna precyzja Patitucciego, urocza skłonność do dzielenia włosa na czworo Blade’a – widać, że nawet rozmowa o kwartecie sprawia im ogromną frajdę.
Gośćmi Tomasza Gregorczyka i Janusza Jabłońskiego byli: Danilo Pérez, John Patitucci i Brian Blade.

jamsession@polskieradio.pl
facebook.com/improwizowane

Zobacz więcej na temat: Jazz

Czytaj także

To on zastąpił Milesowi Johna Coltrane’a

Ostatnia aktualizacja: 18.07.2013 11:18
- Nawet fachowcy nie są w stanie ocenić, gdzie w jego utworach kończy się temat, a zaczyna improwizacja - tak koncert Wayne'a Shortera, który odbędzie się 18 lipca na festiwalu Warsaw Summer Jazz Days, rekomendował w Dwójce Piotr Baron.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rozmowy improwizowane: Trio Bad Plus, Joshua Redman i Sebastian Rochford

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2013 15:30
Wszystko wskazuje na to, że powinniśmy świętować jubileusz, bo mija właśnie pięć lat spędzonych wspólnie ze słuchaczami Dwójki. Uznaliśmy jednak, że rozpoczęcie nowej pięciolatki uczcimy jeszcze bardziej wytężoną pracą niż zwykle.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Hamid Drake celebruje nieznane

Ostatnia aktualizacja: 27.10.2013 16:00
- Nie planuję tego, co mam zagrać. Po prostu reaguję na muzykę, która odkrywa się przede mną - mówił w Dwójce Hamid Drake, którego krytycy zgodnie uważają za jednego z najwspanialszych perkusistów w historii jazzu.
rozwiń zwiń