Eugenio Montale - poezja pełna zwierzęcych tropów

Ostatnia aktualizacja: 28.04.2023 01:00
Eugenio Montale (1896-1981) - poeta, eseista i krytyk muzyczny, laureat Nagrody Nobla (1975) to jeden z najwybitniejszych pisarzy włoskich. Debiutował w 1925 roku tomem "Szkielety mątwy", który zdaniem krytyków na zawsze odmienił historię włoskiej poezji. Gościem "Przypadków słowa" była tłumaczka Magdalena Śniedziewska.  
Eugenio Montale
Eugenio MontaleFoto: Shutterstock/Natata

"Odczuwam ból za wszystko" - pisał w jednym z wierszy Eugenio Montale. A to wszystko to m. in. zmiażdżony komar i mrówka, zastrzelony głuszec czy żółw z uciętą przednią łapą. Świat fauny był stale obecny i na wiele rozmaitych sposobów w twórczości włoskiego poety. Przekonuje nas o tym wybór jego wierszy zatytułowany "Zwierzęce tropy". Autorami przekładów są Paulina Malicka, Alessio Mangiapelo i Magdalena Śniedziewska.

"Zwierzęce tropy" to obszerny dwujęzyczny wybór poezji Montalego, po raz pierwszy obejmujący także polskie przekłady wierszy z budzącego kontrowersje "Dziennika pośmiertnego". Utwory poprzedzone są wstępem, w którym tłumacze przedstawiają biografię autora oraz interpretują jego "zwierzęcą" twórczość. Całość wieńczy esej Antonia Musumeciego, który pisze: "Jest w poezji Montalego obsesyjna obecność zwierzęca - obecność tak uparta, że staje się constans, i tak różnorodna, że przekształca się w prawdziwy bestiariusz".  

Eugenio Montale (1896-1981) - poeta, eseista i krytyk muzyczny, laureat Nagrody Nobla (1975), jeden z najwybitniejszych pisarzy włoskich. Debiutował w 1925 roku tomem "Szkielety mątwy", który zdaniem krytyków na zawsze odmienił historie włoskiej poezji.


Posłuchaj
17:31 EUGENIO MONTALE.mp3 Eugenio Montale - poezja pełna zwierzęcych tropów (Przypadki słowa/Dwójka)

 

***

Tytuł audycji: Przypadki słowa

Prowadziła: Dorota Gacek

Gość: Magdalena Śniedziewska (tłumaczka)

Data emisji: 24-28.04.2023

Godzina emisji: 0.55

mo

Zobacz więcej na temat: poezja Dorota Gacek Dwójka