X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Jak i dlaczego Dostojewski nie został poetą?

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2011 06:48
Rosyjski pisarz przez całe życie twórczo romansował z poezją - cytował, przerabiał i oceniał poetów. Własnej twórczości poetyckiej nigdy jednak nie rozwinął na szerszą skalę.
Audio

Przez całą swoją twórczość Fiodor Dostojewski lubił pisać krótkie, żartobliwe utwory wierszem – parodie, pastisze i epigramy. Do dziś zachowały się trzy wersje rymowanego felietonu zatytułowanego "Walka nihilizmu ze szlachetnością". Te utwory wraz z wiernopoddańczymi odami, napisanymi na zesłaniu, można znaleźć w najszerszych zbiorach wszystkich dzieł Dostojewskiego.

W dokumentalno-poetyckim wydaniu "Słów po zmroku" Wacław Tkaczuk opowiadał, dlaczego liczne koneksje Fiodora Dostojewskiego z twórczością poetycką nie zaowocowały imponującym dorobkiem.

Mało kto wie, że starszy brat pisarza, Michał, był poetą – wraz z Fiodorem prowadzili miesięcznik literacko-polityczny "Wriemia". Choć autor "Biesów" zajmował się redagowaniem i recenzowaniem tekstów swego brata, sam poezją nie zajął się nigdy na poważnie. Chętnie jednak cytował ją w swoich powieściach. Zasięg czasowy i geograficzny źródeł, do których sięgał, jest ogromny – od Homera, poprzez niemieckich twórców romantycznych, aż po Puszkina i Lermontowa. Bohaterowie powieści rosyjskiego pisarza często mówią wprost wierszami lub parafrazują je w taki sposób, że nie ma wątpliwości, czym się Dostojewski przy pisaniu owych dialogów inspirował.

Tylko raz poezja w twórczości Dostojewskiego pojawiła się na pierwszym planie. W latach 1854-1856 w porywie desperackiego pragmatyzmu napisał ody: jedną z okazji wydarzeń europejskich 1854, drugą na dzień 1 lipca 1855 oraz trzecią na okoliczność koronacji i zawarcia pokoju. – Znaczenia tych utworów na wskroś konwencjonalnych, nie można mierzyć skalą artystyczną, ale są interesujące jako dramatyczna próba powrotu do życia literackiego, po czasie zesłania – ocenił Wacław Tkaczuk. Jednak pisarz nadal był objęty zakazem druku i żaden z tych utworów się nie ukazał. Michał, choć wcześniej chętnie słuchał Fiodora, oceniał wiersze z tego okresu jako bardzo złe.

Audycję przygotował Wacław Tkaczuk.

Aby dowiedzieć sie więcej, klinij ikonę dźwięku "Dlaczego Dostojewski nie został poetą" w boksie Posłuchaj po prawej stronie.

(Lm)

Zobacz więcej na temat: boks Fiodor Dostojewski poezja
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Przeklęte problemy Dostojewskiego

Ostatnia aktualizacja: 02.11.2010 09:00
To, w jaki sposób Ryszard Przybylski analizuje twórczość rosyjskiego pisarza, jest prawdziwym majstersztykiem.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Powieść wymierzona w naturę ludzką

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2010 14:20
"Biesy" Fiodora Dostojewskiego demaskują zło tkwiące w opętanym ideologią człowieku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Poezja śmiertelnie niebezpieczna

Ostatnia aktualizacja: 14.02.2011 20:59
Jeden z wierszy Osipa Mandelsztama spowodował zesłanie na katorgę jego autora. Innym wierszem - napisanym wbrew swoim ideałom - poeta próbował się ratować.
rozwiń zwiń