Jak i dlaczego Dostojewski nie został poetą?

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2011 06:48
Rosyjski pisarz przez całe życie twórczo romansował z poezją - cytował, przerabiał i oceniał poetów. Własnej twórczości poetyckiej nigdy jednak nie rozwinął na szerszą skalę.
Audio

Przez całą swoją twórczość Fiodor Dostojewski lubił pisać krótkie, żartobliwe utwory wierszem – parodie, pastisze i epigramy. Do dziś zachowały się trzy wersje rymowanego felietonu zatytułowanego "Walka nihilizmu ze szlachetnością". Te utwory wraz z wiernopoddańczymi odami, napisanymi na zesłaniu, można znaleźć w najszerszych zbiorach wszystkich dzieł Dostojewskiego.

W dokumentalno-poetyckim wydaniu "Słów po zmroku" Wacław Tkaczuk opowiadał, dlaczego liczne koneksje Fiodora Dostojewskiego z twórczością poetycką nie zaowocowały imponującym dorobkiem.

Mało kto wie, że starszy brat pisarza, Michał, był poetą – wraz z Fiodorem prowadzili miesięcznik literacko-polityczny "Wriemia". Choć autor "Biesów" zajmował się redagowaniem i recenzowaniem tekstów swego brata, sam poezją nie zajął się nigdy na poważnie. Chętnie jednak cytował ją w swoich powieściach. Zasięg czasowy i geograficzny źródeł, do których sięgał, jest ogromny – od Homera, poprzez niemieckich twórców romantycznych, aż po Puszkina i Lermontowa. Bohaterowie powieści rosyjskiego pisarza często mówią wprost wierszami lub parafrazują je w taki sposób, że nie ma wątpliwości, czym się Dostojewski przy pisaniu owych dialogów inspirował.

Tylko raz poezja w twórczości Dostojewskiego pojawiła się na pierwszym planie. W latach 1854-1856 w porywie desperackiego pragmatyzmu napisał ody: jedną z okazji wydarzeń europejskich 1854, drugą na dzień 1 lipca 1855 oraz trzecią na okoliczność koronacji i zawarcia pokoju. – Znaczenia tych utworów na wskroś konwencjonalnych, nie można mierzyć skalą artystyczną, ale są interesujące jako dramatyczna próba powrotu do życia literackiego, po czasie zesłania – ocenił Wacław Tkaczuk. Jednak pisarz nadal był objęty zakazem druku i żaden z tych utworów się nie ukazał. Michał, choć wcześniej chętnie słuchał Fiodora, oceniał wiersze z tego okresu jako bardzo złe.

Audycję przygotował Wacław Tkaczuk.

Aby dowiedzieć sie więcej, klinij ikonę dźwięku "Dlaczego Dostojewski nie został poetą" w boksie Posłuchaj po prawej stronie.

(Lm)

Zobacz więcej na temat: boks Fiodor Dostojewski poezja
Czytaj także

Przeklęte problemy Dostojewskiego

Ostatnia aktualizacja: 02.11.2010 09:00
To, w jaki sposób Ryszard Przybylski analizuje twórczość rosyjskiego pisarza, jest prawdziwym majstersztykiem.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Powieść wymierzona w naturę ludzką

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2010 14:20
"Biesy" Fiodora Dostojewskiego demaskują zło tkwiące w opętanym ideologią człowieku.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Poezja śmiertelnie niebezpieczna

Ostatnia aktualizacja: 14.02.2011 20:59
Jeden z wierszy Osipa Mandelsztama spowodował zesłanie na katorgę jego autora. Innym wierszem - napisanym wbrew swoim ideałom - poeta próbował się ratować.
rozwiń zwiń