X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Nieborów - miejsce magiczne

Ostatnia aktualizacja: 10.05.2011 13:47
- To prawda i dotyczy to zwłaszcza okresu powojennego, gdy pałac zmienił swoje status quo i został ocalony od dewastacji - mówi Piotr Parandowski.
Audio

Piotr Parandowski jest autorem książki "Goście Nieborowa". Autor był gościem pałacu od dziecka, gdy przyjeżdżał tu z rodzicami.

- Byłem rozrabiaką. Rzucałem dyskiem i oszczepem, bo nikt mi tego nie zabronił, byc może przez szacunek dla ojca - mówi Parandowski. - Ale też siedziałem w palarni i przysłuchiwałem się rozmowom ludzi starszych ode mnie o trzy pokolenia.

Palarnia to miejsce, którego autor "Gości..." nie wahał się przyrównać do Szkoły Ateńsiej. Tu bowiem spotykali się na rozmowy ludzie o rozmaitych zawodach i zainteresowaniach, tu matematyk mógł rozmawiać z rzeźbiarzem, a poeta - z kompozytorem.

Aby wysłuchać audycji, wystarczy kliknąć ikonę dźwięku w ramce "Posłuchaj" po prawej stronie.

***

Piękny pałac z ogrodem na mazowieckiej równinie, na skraju Puszczy Bolimowskiej, zbudowany według projektu Tylmana van Gamerena, stał się po II wojnie światowej domem odpoczynku i twórczej pracy najwybitniejszych uczonych i artystów polskich. Piotr Parandowski jeździł do Nieborowa, który nazywa polską Szkołą Ateńską, od dzieciństwa, jego książka jest więc zarówno świadectwem emocjonalnym, jak i dokumentem epoki.

Piotr Parandwoski składa hołd sławnym gościom Nieborowa, niekiedy uwikłanym w polityczne antagonizmy okresu kilku przełomów, z uczuciem szkicuje ich portrety – a są wśród gości takie postaci jak Maria Dąbrowska, Władysław Tatarkiewicz, Stanisław Lorentz, K.I. Gałczyński, Antoni Słonimski – oddaje nastrój spotkań i rozmów ludzi reprezentujących na poziomie najwyższym tak różne dziedziny, jak historia, fizyka, filozofia, muzyka, teatr, malarstwo i literatura. (piw.pl)
 
Audycja Witolda Malesy.

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Pani na Nieborowie i Arkadii

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2011 14:00
Helena z Przeździeckich Radziwiłłowa, ostania wojewodzina wileńska, wszechstronnie wykształcona i utalentowana, była jedną z najwazniejszych postaci epoki stanisławowskiej.
rozwiń zwiń