Mord profesorów lwowskich

Ostatnia aktualizacja: 04.07.2011 12:37
W 70. rocznicę mordu na Wzgórzach Wuleckich we Lwowie zapraszamy do wysłuchania rozmowy o tym wciąż budzącym spory wśród historyków wydarzeniu.
Audio
  • Mord profesorów lwowskich. Audycja Michała Nowaka z cyklu "Słowa po zmroku" (Dwójka, 4.07.2011 r.)

Nad ranem 4 lipca 1941 roku specjalna jednostka policyjna III Rzeszy dokonała mordu profesorów wyższych uczelni Lwowa wraz z częścią ich rodzin i gośćmi. W gronie aresztowanych zupełnie przypadkowo znalazł się Tadeusz Boy-Żeleński, szwagier znajdującego się na liście proskrypcyjnej prof. Jana Greka.

Do dziś toczą się spory, kto wydał rozkaz egzekucji, jaki był klucz aresztowań, jaką rolę pełnili kolaborujący z nazistami Ukraińcy. Czy kiedykolwiek uda się ustalić, kto był bezpośrednio odpowiedzialny za tę zbrodnię?

Spotkanie ze znawcami sprawy mordu profesorów lwowskich – prof. Włodzimierzem Bonusiakiem z Uniwersytetu Rzeszowskiego i prof. Wojciechem Wrzesińskim z Uniwersytetu Wrocławskiego – prowadził Michał Nowak.

Czytaj także

Pomnik dla profesorów zamordowanych we Lwowie

Ostatnia aktualizacja: 03.07.2011 04:00
We Lwowie w niedzielę zostanie uroczyście odsłonięty pomnik zabitych w 1941 przez nazistów 25 wykładowców lwowskich uczelni i członków ich rodzin. Wśród zabitych był Tadeusz Boy-Żeleński.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Boy – literat, Boy – gorszyciel

Ostatnia aktualizacja: 04.07.2011 11:57
W 70. rocznicę śmierci Tadeusza Boya-Żeleńskiego zapraszamy do wysłuchania archiwalnych wspomnień o tym znakomitym tłumaczu, krytyku teatralnym i publicyście. Wieczorem zaś w Dwójce – audycja poświęcona zamordowanym 70 lat temu lwowskim profesorom.
rozwiń zwiń