REKLAMA

Powieść piękna, podstępna, z pogranicza

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2010 11:00
Dyskusja o książce Marka Slouki "Widzialny świat".
Audio

W "Tygodniku literackim" Iwona Smolka oraz jej goście – Tomasz Burek i Piotr Matywiecki – dyskutowali na temat książki Marka Slouki "Widzialny świat".

Narrator "Widzialnego świata", nowojorczyk, urodzony w Ameryce syn czeskich emigrantów, dorasta w atmosferze tajemnicy i powtarzanych szeptem strzępków rodzinnych wspomnień. Matka jawi się w nich jako pełna namiętności, żywiołowa kobieta, której życiorys skrywa tragiczną tajemnicę. Już jako dorosły człowiek postanawia pojechać do Pragi, mając nadzieję zrozumieć burzliwą przeszłość Ivany. Marzy, by poznać sekret młodzieńczej miłości łączącej matkę z Tomasem, członkiem ruchu oporu, prawdopodobnym zabójcą Reinharda Heydricha, Archanioła Zła, zastępcy protektora Czech i Moraw. Nie będąc w stanie odtworzyć zdarzeń z przeszłości, pozwala działać wyobraźni, w której kochankowie stają się uczestnikami jednego z najdramatyczniejszych wydarzeń II wojny światowej...

Jest to powieść przepiękna, bo naprawdę mówi o miłości – oceniła książkę Iwona Smolka – tak jakby była pisana z pogranicza jawy i snu. Również Piotr Matywiecki zwrócił uwagę na przenikanie w materii powieściowego świata rzeczywistości zrekonstruowanej i tej wymyślonej, wyobrażonej. Wszystko to, te plany: sny, domysły, wyobrażenia, fakty, pamięć własna i pamięć rodziców, to wszystko nie potrafi się zrosnąć – mówi krytyk, dodając, że "Widzialny świat" jest książką o niemożności uporządkowania wspomnień, a przez to: niemożności zakorzenienia w świecie. Tomasz Burek z kolei opowiadał o urozmaiconej, wielogatunkowej konstrukcji powieści Slouki (podstępnej powieści, skądinąd), o dziurawej literackiej rzeczywistości, o początkowym zachwycie i końcowym rozczarowaniu lekturą.

Zapraszamy do wysłuchania audycji.

(inf. czarne.com.pl)

Czytaj także

Tygodnik Literacki: Piotr Sommer „Dni i noce”

Ostatnia aktualizacja: 03.04.2010 07:19
3 kwietnia 2010, godz. 10:05
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tygodnik Literacki: Julia Hartwig „Jasne, niejasne”

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2010 22:01
15 maja 2010, godz. 10:05
rozwiń zwiń

Czytaj także

Usłyszeć chichot pisarza

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2010 12:04
Dyskusja na temat książki Marka Radziwona "Iwaszkiewicz – pisarz po katastrofie".
rozwiń zwiń