REKLAMA

"Głosy Pamano" w ustach Mariusza Bonaszewskiego

Ostatnia aktualizacja: 25.09.2014 19:00
Jaume Cabré, autor bestsellera "Wyznaję", przenosi czytelników do niewielkiej Toreny, przez którą przetaczają się historyczne burze. "Głosy Pamano" w nadchodzącym tygodniu w cyklu "To się czyta".
Audio
  • Jaume Cabré, "Głosy Pamano"; czyta Mariusz Bonaszewski - część 1. (To się czyta/Dwójka)
  • Jaume Cabré, "Głosy Pamano"; czyta Mariusz Bonaszewski - część 2. (To się czyta/Dwójka)
  • Jaume Cabré, "Głosy Pamano"; czyta Mariusz Bonaszewski - część 3. (To się czyta/Dwójka)
  • Jaume Cabré, "Głosy Pamano"; czyta Mariusz Bonaszewski - część 4. (To się czyta/Dwójka)
  • Jaume Cabré, "Głosy Pamano"; czyta Mariusz Bonaszewski - część 5. (To się czyta/Dwójka)
Mariusz Bonaszewski
Mariusz BonaszewskiFoto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio

To pełna rozmachu powieść obejmująca okres od lat trzydziestych XX wieku po czasy współczesne. Przez karty książki przewija się korowód wyrazistych postaci - falangiści i partyzanci, dranie i ludzie przyzwoici, ofiary wojny domowej i ci, którzy czerpią z niej korzyści.

Opowieść zaczyna się od z pozoru mało znaczącego zdarzenia. Tina Bros, zafascynowana fotografią spokojna nauczycielka, przygotowuje materiały do wystawy o dawnym szkolnictwie. W Torenie znajduje starą szkołę i tuż przed jej wyburzeniem robi zdjęcie. Jedno proste kliknięcie i gotowe. Strona po stronie czytelnik odkrywa konsekwencje tego banalnego gestu. Przed naszym wzrokiem rozciąga się szeroka panorama wspomnień i przekłamań o dramatycznych wydarzeniach. W Pirenejach, w Pallars - regionie potraktowanym przez wojsko generała Franco z niespotykanym bestialstwem - ściera się moralna podłość frankizmu z bohaterstwem i tchórzostwem pojedynczych ludzi oraz całych grup.

Fragmenty powieści w cyklu "To się czyta" przedstawia Mariusz Bonaszewski.

***

Jaume Cabré (ur. 1947) - autor powieści, zbiorów opowiadań, esejów literackich, książek dla dzieci. Filolog i scenarzysta. Współpracuje z dziennikiem "Avui", jest członkiem Institut d'Estudis Catalans (Katalońskiej Akademii Nauk), wykłada na uniwersytecie w Lleidzie. Uważany jest za najwybitniejszego pisarza katalońskiego. "Głosy Pamano" to jego druga wydana po polsku książka.

mm/mc

Czytaj także

Tłumaczka "Wyznaję": dzięki nam Cabré odkrywa swoją twórczość na nowo

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2013 19:52
- Każda powieść Jaume Cabré jest inna, używa innych środków ekspresji, ma inny pomysł na to, jak przedstawić złożoność świata. Jako pisarz podejmuje misję zatrzymania się nad wydarzeniami, które trudno zracjonalizować, a które trzeba przyswoić, by żyć uczciwie, by żyć dalej po ludobójstwach, po Oświęcimiu - mówi tłumaczka "Wyznaję" Anna Sawicka.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jaume Cabré radzi jak się nie pogubić przy pisaniu

Ostatnia aktualizacja: 12.06.2013 16:00
- Żeby stworzyć dobrą powieść trzeba pisać o tym, co siedzi w tobie, co powoduje potrzebę pisania - podpowiadał w "Sezonie na Dwójkę" autor liczącej sobie 800 stron bestsellerowej powieści "Wyznaję".
rozwiń zwiń