W "Słonecznym mieście" Tove Jansson

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2017 11:30
W audycji "To się czyta" słuchaliśmy fragmentów powieści autorki Muminków, w której opisuje ona przygody mieszkańców miasta staruszków. Czytała Halina Łabonarska.
Audio
  • Tove Jansson "Słoneczne miasto", czyta Halina Łabonarska, fragm. 1. (To się czyta/Dwójka)
  • Tove Jansson "Słoneczne miasto", czyta Halina Łabonarska, fragm. 2. (To się czyta/Dwójka)
  • Tove Jansson "Słoneczne miasto", czyta Halina Łabonarska, fragm. 3. (To się czyta/Dwójka)
  • Tove Jansson "Słoneczne miasto", czyta Halina Łabonarska, fragm. 4. (To się czyta/Dwójka)
Halina Łabonarska
Halina ŁabonarskaFoto: Grzegorz Śledź/PR2

Tove Jansson pap_19880319_001 1200.jpg
Tove Jansson. Nieudana ucieczka z Doliny Muminków

O "Słonecznym mieście" – publikowanym w Polsce po raz pierwszy – sama Tove pisała tak: "Pewnego wieczoru trafiłam na Florydzie do bardzo cichego miasta. Rano też było puste i ciche. Stałam na ocienionym roślinami ganku. Cisza była niemal przerażająca. Wtedy zrozumiałam, że jestem w mieście dla osób w podeszłym wieku, w którym słońce świeci cały rok: miejscu nakierowanym na święty spokój. Moje miasto nie jest aż tak ciche, kłębi się w nim od emocji. Starałam się napisać książkę o tym, czym jest młodość i co to znaczy, gdy człowiek się zestarzeje. I gdy się zakocha".

Tę podróż  dookoła świata  Tove Janssson podjęła wraz ze swoją przyjaciółką i partnerką Tuulikki Pietila na przełomie 1971 i 1972 roku i prawdziwym zaskoczeniem było zobaczenie  na własne oczy Saint Petersurga, miasta, w którym amerykańscy emeryci mieli dożyć swoich dni w słońcu i spokoju. Tove Jansson (1914-2001) jest jedną z najwybitniejszych fińskich pisarek, znaną na świecie jako autorka serii o Muminkach. Malowała, rysowała, a także tworzyła komiksy. Została uhonorowana nagrodą Szwedzkiej Akademii w 1994 roku, a także odznaczona Medalem Hansa Christiana Andersena - międzynarodową nagrodą dka twórców książek dla dzieci. W wydawnictwoie MARGINESY ukazały się również inne jej utwory: "Wiadomości" i "Córka rzeźbiarza"  a także "Listy Tove Jansson".

***

Tytuł audycji: To się czyta

Przygotowała: Elżbieta Łukomska

Data emisji: 20.03-24.03.2017

Godzina emisji: 9.45

materiały prasowe wydawnictwa Marginesy/bch/mz

Czytaj także

Tove Jansson. Nieudana ucieczka z Doliny Muminków

Ostatnia aktualizacja: 05.03.2017 15:00
Nieudana - bo choć w audycji "Strefa lietratury" próbowaliśmy rozmawiać o dorosłej twórczości fińskiej pisarki, bez odnoszenia się do jej popularnej serii o Muminkach, to sympatyczne trolle ostatecznie zdominowały dyskusję.
rozwiń zwiń