REKLAMA

Posłuchaj esejów Josifa Brodskiego

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2016 15:00
"Łupy wojenne" oraz "Stan zwany wygnaniem, czyli wyrwijmy kotwę z dna" czyta dla słuchaczy Dwójki Mariusz Benoit.
Tym razem Mariusz Benoit czyta na naszej antenie eseje Josifa Brodskiego
Tym razem Mariusz Benoit czyta na naszej antenie eseje Josifa BrodskiegoFoto: Grzegorz Śledź/PR2

Josif Brodski miał w Nowym Jorku opinię wielkiego aroganta, a w tej dziedzinie konkurencja była potężna. Czytelnik nowego wydania "Pochwały nudy" rozpozna bez trudu jego ironiczny, a nawet dość bezczelny ton. Brodski demonstracyjnie wszystko robi inaczej, (...) konsekwencja, z jaką unika przewidywalnego, jest jedynym, co daje się tu przewidzieć.(...)

Przez wszystko przebija jednak tragiczna wizja życia. Ani ironia, ani dowcip, czy nawet bezczelność nie mogą ukryć cierpienia. Spieszył się, jego życie było ucieczką do przodu – choroba serca nieustająco odmierzała mu czas. (…) Walczył, byśmy my, jego czytelnicy, nie wygładzili go, nie zapeklowali. Dlatego stara się nas drażnić. Ale my się tak łatwo nie poddajemy.

(Z Przedmowy Ireny Grudzińskiej-Gross)

W naszym literackim cyklu przedstawiamy 2 obszerne eseje Josifa Brodskiego: "Łupy wojenne" (pn.-śr.) oraz "Stan zwany wygnaniem, czyli wyrwijmy kotwę z dna" (czw.-pt.), oba w przekładzie Anny Kołyszko. Pochodzą one ze wznowionego ostatnio przez Wydawnictwo ZNAK legendarnego tomu rosyjskiego noblisty.

***

Na audycję "To się czyta" - od poniedziałku do piątku (25-29.01) w godz. 9.45-10.00 - zaprasza Elżbieta Łukomska.

mm/asz

Czytaj także

Jerzy Illg: obcowanie z Miłoszem to był rodzaj egzaminu

Ostatnia aktualizacja: 14.11.2014 12:00
- Pragnął nieustannie wymiany myśli. Od drzwi pytał, czy czytałem to czy tamto. Ten potwór czytał wszystko - wspominał w Dwójce redaktor Wydawnictwa Znak.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ludzie, których łączyły duchowe nici

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2014 05:26
- To był pomysł koleżanek, a dla mnie zaskoczenie. To druga moja książka w tym roku - mówi Jerzy Illg, który na 55-lecie wydawnictwa Znak wydał tom wywiadów "Rozmowy".
rozwiń zwiń