Proza Kazimiery Iłłakowiczówny

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2019 16:16
W audycji "To się czyta" prezentowaliśmy fragmenty pierwszej zbiorczej edycji tekstów narracyjnych wybitnej polskiej poetki. Czytała Halina Łabonarska.
Audio
  • Kazimiera Iłłakowiczówna "Proza", czyta Halina Łabonarska - fragment 1. z tomu "Trazymeński zając" (To się czyta/Dwójka)
  • Kazimiera Iłłakowiczówna "Proza", czyta Halina Łabonarska - fragment 2. z tomu "Trazymeński zając" (To się czyta/Dwójka)
  • Kazimiera Iłłakowiczówna "Proza", czyta Halina Łabonarska - fragment 3. z tomu "Trazymeński zając" (To się czyta/Dwójka)
  • Kazimiera Iłłakowiczówna "Proza", czyta Halina Łabonarska - fragment 4. z tomu "Trazymeński zając" (To się czyta/Dwójka)
  • Kazimiera Iłłakowiczówna "Proza", czyta Halina Łabonarska - fragment 5. z tomu "Trazymeński zając" (To się czyta/Dwójka)
Halina Łabonarska. Na pierwszym planie okładka zbioru Proza
Halina Łabonarska. Na pierwszym planie okładka zbioru "Proza"Foto: Piotr Piorun/PR

W dorobku Kazimiery Iłłakowiczówny proza ilościowo ustępuje poezji i pozostaje praktycznie nieznana, jednak dla pisarki była ona równie ważna. Po formy narracyjne sięgała rzadziej, ale przez większość swojej pisarskiej biografii – od roku 1918 do 1967.

Wydała jedynie pięć utworów prozatorskich, ale różniły się one tematami, charakterem i formą: od powieści dla dzieci "Bajeczna opowieść o królewiczu La-Fi-Czaniu, o żołnierzu Soju i o dziewczynce Kio", przez wspomnienia o marszałku Piłsudskim i pracy w jego sekretariacie ("Ścieżka obok drogi"), o pobycie w Rumunii podczas II wojny światowej i trudach tłumaczki poezji ("Niewczesne wynurzenia"), a także o dzieciństwie i współczesnych, m.in. o Stefanie Żeromskim ("Trazymeński zając"), aż po wizyjną prozę poetycką ("Z rozbitego fotoplastikonu"). Jednak każdy z tych utworów cechuje mistrzostwo języka i obrazowania.

***

Tytuł audycji: To się czyta 

Przygotowała: Elżbieta Łukomska

Data emisji: 28.01-1.02.2019

Godzina emisji: 10.45

mat. prom. Państwowego Instytutu Wydawniczego/pg/mko

Zobacz więcej na temat: Kazimiera Iłłakowiczówna
Czytaj także

Kobiety Niepodległej: Kazimiera Iłłakowiczówna

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2018 13:00
Bohaterką pierwszego odcinka cyklu była poetka, która w okresie dwudziestolecia międzywojennego zapisała się w historii nie tylko dzięki swej twórczości.
rozwiń zwiń