Polskie Radio
Section05
Kazimiera Iłłakowiczówna

Kazimiera Iłłakowiczówna: poetka tajemnicza

– Kazimiera Iłłakowiczówna była osobą dość tajemniczą: w okresie PRL postrzegano ją jako poetkę prowincjonalną, tylko niektórzy wiedzieli, że była sekretarzem Józefa Piłsudskiego. Kiedy zmarła w 1983 roku, otworzono jej testament, który spisała dużo wcześniej, i okazało się, że jej życie było bardziej skomplikowane, niż dotąd myśleliśmy – mówi historyk literatury dr Marek Klecel.
Zobacz więcej na temat:  Magdalena Złotnicka Kazimiera Iłłakowiczówna Józef Piłsudski literatura poezja Trójka KULTURA

Prozatorskie oblicze Kazimiery Iłłakowiczówny

- Tom ten zawiera całość prozatorskiej twórczości poetki. Tę, którą znamy, bo być może archiwa jeszcze coś przed nami kryją. Zebrane przez nas materiały mają dość duży rozrzut czasowy, bo od 1919 do 1968 roku. Później już prozy Iłłakowiczówna nie publikowała, ukazały się tylko listy i tłumaczenia – mówiła w Dwójce prof. prof. Mirosława Ołdakowska-Kulfowa.
Zobacz więcej na temat:  Kazimiera Iłłakowiczówna KULTURA literatura polska Wacław Holewiński

Maciej Fortuna: Kazimiera Iłłakowiczówna wypełniała 2 światy

- Zetknąłem sie z jej poezją na nowo za sprawą muzyki. Nie mówię tu nawet o utworach Szymanowskiego czy Lutosławskiego, którzy tworzyli do jej tekstów, ale o muzyce tworzonej do słów Kazimiery Iłłakowiczówny w sposób bardzo oryginalny, bardzo jazzowy - mówił w Dwójce trębacz jazzowy, kompozytor i producent muzyczny.
Zobacz więcej na temat:  Maciej Fortuna Kazimiera Iłłakowiczówna KULTURA poezja Hanna Szczęśniak rekomendacje