Eustachy Rylski "Obok Julii"

Ostatnia aktualizacja: 01.04.2013 16:00
Najnowszą powieść polskiego prozaika – niecodzienną, pełną wirtuozerii języka historię miłości – czyta Jarosław Gajewski.
Fragment okładki książki Eustachego Rylskiego Obok Julii
Fragment okładki książki Eustachego Rylskiego "Obok Julii"Foto: Wydawnictwo Wielka Litera

Upalne lato roku 1963 roku. Baza samochodowa na południowo-zachodnich krańcach Polski. Małe "poniemieckie" miasteczko w cieniu wznoszącego się na wzgórzu zamku Kynast.
"Przypominający Alaina Delona i być może na niego upozowany", przezywany przez szoferów "hrabią", 20-letni Janek Ruczaj spotyka po latach swoją niegdysiejszą nauczycielkę i młodzieńczą miłość - niepokojącą, piękną Julię Neider.

Wkrótce okazuje się, ze Julia pojawiła się tylko po to, by zniknąć. I to zniknąć przy pomocy Janka. Za tę pomoc zapłacą oboje gorzką cenę.

>>Eustachy Rylski o książce "Obok Julii"<<
Janek zafascynowany jest Hemingwayem (tę fascynację podzielał też niegdyś Rylski) i przychodzi mu żyć w iście hemingwayowskim otoczeniu twardych mężczyzn. Staje się jednak uczestnikiem obcej mu gry, która go niszczy. Chce czy nie chce, musi wydać wojnę absurdowi istnienia.

Historia rozpięta jest między rokiem 1948 a współczesnością. Opowieść, jak zawsze u Rylskiego, smakowita, pełna wirtuozerii języka i ukrytych sensów. Historia miłości. Historia powojennej Polski. Historia tęsknoty za tym, co nie może się ziścić...
Audycję przygotowała Elżbieta Łukomska.
2-12 kwietnia (wtorek-piątek), godz. 9.30

Zobacz więcej na temat: literatura
Czytaj także

Przekreślony początek Ryszarda Krynickiego

Ostatnia aktualizacja: 07.03.2013 18:13
Dwójka poleca nową książkę poetycką, premierę 18. Europejskiego Portu Literackiego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Eric-Emmanuel Schmitt: Bóg u Zygmunta Freuda?

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2013 14:30
Popularny pisarz i dramaturg, autor "Oskara i pani Róży", w swojej sztuce "Gość" inteligentnie i złośliwie opowiada o sprawach ostatecznych…
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Coetzee dostarcza czytelnikowi arktycznych rozrywek"

Ostatnia aktualizacja: 25.03.2013 16:06
– Ten pisarz traktuje okrutnie nie tylko postacie, ale i siebie – mówił jeden z gości Dwójkowej "Czytelni”. W audycji rozmawiano o nowej powieści Johna Maxwella Coetzeego "Dzieciństwo Jezusa”.
rozwiń zwiń