Fortepian przyszłości z lat 30.

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2015 18:41
Płytę z muzyką Reinholda Friedla na Neo-Bechsteina wydała w ubiegłym roku mała polska wytwórnia Bocian Records.
Elektroakustyczny mechanizm Neo-Bechsteina. Jak brzmi n a początku XXI wieku?
Elektroakustyczny mechanizm Neo-Bechsteina. Jak brzmi n a początku XXI wieku?Foto: wikipedia, domena publiczna

Są takie instrumenty elektroniczne z czasów rozwoju nowych technologii, które weszły do powszechnej świadomości - należą do nich Fale Martenota czy Teremin. Są też takie, które mimo wzorcowej współpracy wielkich firm -  na przykład Bechteina, Siemensa i Telefunkena - zostały zapomniane.  Należy do nich Neo-Bechstein - instrument, który oglądać można w Muzeum Techniki w Wiedniu i który ostatnio przywrócił do życia znakomity niemiecki pianista awangardowy Reinhhold Friedl.
Gościem "Nokturnu" będzie Grzegorz Tyszkiewicz, wydawca płyty pod wiele mówiącym tytułem "Neo-Bechstein". Zaprosimy też Państwa na koncert w Warszawie, w ramach którego twórca tzw. Spectra Score, Krzysztof Cybulski wystąpi z grupą Spectral Score Ensemble.

***

Na audycję "Nokturn" - we wtorek w godz. 23.35-1.00 - zaprasza Ewa Szczecińska.

mm/jp

Czytaj także

Eugeniusz Rudnik: na śmietniku znalazłem Holoubka czytającego Mickiewicza

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2014 13:00
- Moim mistrzem był Władysław Hasior. On potrafił podnieść do rangi sztuki znalezioną na śmietniku lalkę bez głowy. Ja robię to samo z dźwiękowymi odpadami - mówił w Dwójce legendarny radiowy plądrofonista i pionier polskiej muzyki elektroakustycznej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Warszawska Jesień: czy nowy instrument oznacza nową muzykę?

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2014 21:00
- Muzyka współczesna składa hołd muzyce tradycyjnej, która była jej pożywką przez ostatnie stulecie - komentuje program trwającego festiwalu Antoni Beksiak, kurator i wokalista zaangażowany w realizację jednego z koncertów.
rozwiń zwiń