Lider Jaruzelski's Dream: na tej płycie udajemy polski free jazz

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2018 13:15
- Tak się złożyło, że nasz basista słuchał w tamtym okresie jakichś niszowych płyt z polskim free jazzem z lat 60. i 70. Zaproponował taką właśnie koncepcję albumu. Zaczęło się od jego żartu, ale stopniowo wkręciliśmy się w ten żart - mówił Piero Bittolo Bon, włoski saksofonista i kompozytor.
Audio
  • Włoski saksofonista Piero Bittolo Bon o trio Jaruzelski's Dream, wspomnieniach z Polski i wykorzystywaniu w swojej muzyce komputera Commodore C64 (Nokturn/Dwójka)
  • Płyta "Radio-hedonistycznie" Moniki Borzym, Rozmowa improwizowana z saksofonistą Piero Bittolo Bonen, nowości płytowe - w tym "JOY!Guru" tria Bhattacharya/Traczyk/Zemler (Nokturn/Dwójka)
Okładka płyty
Okładka płytyFoto: materiały prom./Pixabay

W 2010 roku trio Jaruzelski's Dream wydało płytę "Jazz Gawronski". - Początkowo miała to być produkcja własna, wypalane płyty CDR z moimi głupawymi grafikami. Tak się jednak złożyło, że nasz przyjaciel, dziennikarz, przekazał te nagrania szefowi wytwórni Clean Feed i ten postanowił wydać album - wspominał Piero Bittolo Bon.

Odniesienie do Polski nie kończą się na nazwie zespołu i tytule płyty. Na albumie znajdziemy tytuły zatytułowane: "Swiatoslaw", "Pimpin’ the Papamobile", "Zibibboniek", "The Amazing Kaczinski Twins" czy "Soulidarnosc". - Przyznaję, tytuły to był mój pomysł. Robiłem sobie żarty ze stosunków polsko-włoskich - tłumaczył artysta.

Kim jest tytułowy Gawronski? Czy nadanie płycie polskiego konstektu spowodowało jakieś reperkusje? Dlaczego Piero Bittolo Bon do końca życia będzie pamiętał wizytę na katowickim festiwalu JazzArt 2017? O tym w nagraniu audycji. Ponadto słuchaliśmy jazzowych interpretacji utworów Radiohead, w tym zaaranżowanych przez Nikolę Kołodziejczyka wersji z nowej płyty Moniki Borzym "Radio-hedonistycznie", a także nowych płyt z katalogów m.in. berlińskiej Aut Records i Trybuny Muzyki Spontanicznej, oraz - przedpremierowo - fragmentów albumu "JOY!Guru" tria Bhattacharya/Traczyk/Zemler.

***

Tytuł audycji: Nokturn 

Prowadzili: Janusz Jabłoński i Tomasz Gregorczyk

Gość: Piero Bittolo Bon (saksofonista i kompozytor)

Data emisji: 28.11.2018

Godzina emisji: 22.30

pg/bch