Agata Siemaszko, Kuba "Bobas" Wilk i melodie z Karpat

Ostatnia aktualizacja: 21.03.2020 14:25
Laureaci Grand Prix XIV Festiwalu Folkowego Polskiego Radia Nowa Tradycja, Agata Siemaszko i Kuba "Bobas" Wilk, oczarowali słuchaczy Dwójki nowocześnie zaaranżowanymi pieśniami słowackimi i romskimi.
Agata Siemaszko i Kuba Bobas Wilk (na zdj.), zdobywcy Grand Prix 14. Festiwalu Folkowego Polskiego Radia Nowa Tradycja, gwiazdy festiwalu EtnoKraków
Agata Siemaszko i Kuba "Bobas" Wilk (na zdj.), zdobywcy Grand Prix 14. Festiwalu Folkowego Polskiego Radia Nowa Tradycja, gwiazdy festiwalu EtnoKrakówFoto: Grzegorz Śledź/PR2

W "Nokturnie" przypominamy ich koncert z cyklu Muzyczna Scena Tradycji, który odbył się 6 października 2013 roku w Studiu im. Władysława Szpilmana.

Agata Siemaszko od dziecka związana była ze środowiskiem folkowym. Fascynowała ją muzyka tradycyjna Łuku Karpat oraz folklor romski. Próby klasycznej edukacji szybko rozczarowały młodą artystkę. Wyzwalający okazał się natomiast kontakt muzyką Podhala. – Usłyszałam muzykę z Podpolania, regionu środkowej Słowacji i zupełnie się zakochałam. Przez kilka lat słuchałam głównie tego i stąd pewnie poszła za tym fascynacja językiem i kulturą słowacką. Nauczyłam się słowackiego, bo chciałam śpiewać te pieśni. Nie znalazłam nic takiego w muzyce polskiej co by mnie aż tak zafascynowało i stąd właśnie muzyka słowacka i romska – opowiadała.

Stopniowo poznawała tajniki muzyki podhalańskiej, następnie węgierskiej i słowackiej, krok po kroku rozszerzając zarówno krąg wiedzy o kulturze, jak i swoje umiejętności wokalne. Z muzyką cygańską zetknęła się w Czarnej Górze, przy okazji współpracy z Teresą Mirgą i zespołem Kałe Bała. W zespole Teresy Mirgi Agata Siemaszko poznała swojego muzycznego towarzysza Kubę Wilka, gitarzystę, który na co dzień gra głównie jazz i funk, co nie przeszkadza mu jednak w otwieraniu się na inne, często bardzo odległe stylistycznie gatunki. Wilk współpracował z wieloma zespołami folkowymi, jak Siwy Dym, Rzoz, czy wspomniane już Trebunie Tutki.

Do tego nowości płytowe, premiery oraz muzyka w wykonaniu polskich artystów, którzy w wyniku zagrożenia epidemicznego musieli odwołać koncerty.

***

Na "Nokturn" w niedzielę (22.03) w godz. 0.00-2.00 zaprasza Aleksandra Tykarska.

mat. pras./at/pg