"A Love Supreme" w interpretacjach wyznawców Johna Coltrane’a

Ostatnia aktualizacja: 12.12.2014 20:00
-To fenomen, że gorąco improwizowane sola z tej płyty po latach są wykonywane jako kompozycje - mówili w Dwójce Tomasz Gregorczyk i Janusz Jabłoński.
Audio
  • Tomasz Gregorczyk i Janusz Jabłoński o płycie "A Love Supreme" Johna Coltrane’a - cz. 1 (Czas na jazz/Dwójka)
  • Tomasz Gregorczyk i Janusz Jabłoński o płycie "A Love Supreme" Johna Coltrane’a - cz. 2 (Czas na jazz/Dwójka)
Fragment okładki płyty Johna Coltranea A Love Supreme, przez wielu muzyków i słuchaczy uważanej za jedną z najważniejszych płyt w historii jazzu
Fragment okładki płyty Johna Coltrane’a "A Love Supreme", przez wielu muzyków i słuchaczy uważanej za jedną z najważniejszych płyt w historii jazzuFoto: mat. prasowe

9 grudnia będziemy obchodzić 50 rocznicę nagrania jednego z najwspanialszych jazzowych albumów wszech czasów.
"A Love Supreme" to żarliwy religijny hymn i osobiste wyznanie muzyka, który z pomocą wiary cudem wydobył się z otchłani nałogu narkotykowego. "Acknowledgement", "Resolution", "Pursuance", "Psalm" – każda część Coltrane’owskiej suity doczekała się dziesiątek wersji, a jej fragmenty stały się podstawą liturgii Afrykańskiego Kościoła Ortodoksyjnego pod wezwaniem Św. Johna Coltrane’a.

/

W audycji "Czas na jazz" rozpoczęliśmy omawianie historii nagrywania słynnego albumu i jego wpływu na rozwój muzyki jazzowej. Słuchamy wyłącznie interpretacji arcydzieła Coltrane’a w wykonaniu innych muzyków: od solowych nagrań na saksofonie sopranowym, przez wersje wokalne, po aranżacje orkiestrowe.
***

Tytuł audycji: Czas na jazz
Prowadzenie:
Tomasz Gregorczyk i Janusz Jabłoński
Data emisji:
12.12.2014
Godzina emisji:
22.00

improwizowane@polskieradio.pl
facebook.com/improwizowane

bch/mm

Czytaj także

Podwójne podium dla Milesa Davisa!

Ostatnia aktualizacja: 01.05.2014 14:59
Słynny album "Bitches Brew" słuchacze Dwójki uznali za płytę jazzową z najlepszą okładką w historii. A to nie jedyny krążek Milesa Davisa, który trafił do ścisłej czołówki w finale Dwójkowego plebiscytu.
rozwiń zwiń