X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Niezwykłe życie Francisca Goi

Ostatnia aktualizacja: 12.06.2011 06:30
Opowieść o jednym z najsłynniejszych artystów XVIII wieku pokazuje, że marzenia czasem się spełniają...
Audio

Był jednym z dzieci rzemieślnika i szlachcianki, mieszkali na wsi gdzieś w hiszpańskiej Aragonii. Gdy miał lat czternaście, przeprowadzili się do Saragossy – tu wraz z braćmi rozpoczął naukę w przyklasztornej szkole. Zaczął również terminować u saragońskiego malarza i dekoratora kościołów. W wieku siedemnastu lat podjął próbę dostania się na Akademię San Fernando w Madrycie – nie udało mu się jednak ani za tym, ani za kolejnym razem.  

Wstąpił zatem na cztery lata do szkoły swego wcześniejszego nauczyciela –  Francisca Bayeu, malarza dworskiego. Potem wyruszył do Włoch – podróż artystyczna do Italii była wówczas obowiązkowym punktem w biografii początkującego artysty. Tu m.in. wziął udział w konkursie ogłoszonym przez Akademię Sztuk Pięknych w Parmie. Za pracę "Hannibal odkrywający ziemie Italii ze szczytów Alp" otrzymał drugą nagrodę.

– Stare biografie dodają też włoskie sukcesy Goi w innej dziedzinie, zupełnie niezwiązanej z malarstwem – mówiła w Dwójkowej audycji dr Bożena Fabiani. – Otóż wygrywał ponoć serenady po oknem pewnej panny. Ponieważ jednak było to okno klasztorne, a panna była zakonnicą, wyniknęły stąd jakoweś kłopoty – opowiadała historyk sztuki, dodając jednak, że jest to pewnie element barwnej legendy Goi, nie zaś biograficzna prawda. Według ten anegdoty, malarz miał nawet porwać pannę…

Jako 27-latek Francisco ożenił się z siostrą swego mistrza, Josefą z domu Bayeu. Ożenek pomógł w życiowym awansie – dzięki szwagrowi dostał się na dwór królewski, o którym zawsze marzył. – Z projektanta kartonów dla manufaktury Goya staje się malarzem arystokracji, a wkrótce samego króla – podkreślała Bożena Fabiani.

Francisco Goya zaczął być coraz popularniejszy i coraz bogatszy. Wydawało się, że los już zawsze będzie mu sprzyjał…

Aby wysłuchać gawędy dr Bożeny Fabiani o życiu Francisca Goi, wystarczy kliknąć w ikonę dźwięku w boksie Posłuchaj po prawej stronie.
Druga część opowieści o hiszpańskim malarzu – za dwa tygodnie, w niedzielę 8 maja.

Audycji "W stronę sztuki" można wysłuchać w Dwójce, co drugą niedzielę, o godz. 9.45.

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Dehnel opisuje potworności Goi

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2011 12:50
Swoją najnowszą książkę Jacek Dehnel nazwał "opowieścią o przerażeniu rodziną". Bada w niej naprawdę mroczne tajemnice życia i sztuki Francisco Goi.
rozwiń zwiń