Mieczysław Tomaszewski: fascynacja botaniką pomogła mi przy edukacji muzycznej

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2019 15:00
- Z dzieciństwa pamiętam spacery z dziadkiem, podczas których zainteresowałem się botaniką. Ta fascynacja pogłębiła się, gdy znalazłem przewodnik do oznaczania roślin Rostafińskiego. Książka była bez okładki i nie miała tych objaśnień, które dla oznaczania roślin są potrzebne. Musiałem więc sam dojść do tego, co te skróty znaczą - mówił w 2006 roku w Dwójce nieżyjący już wybitny muzykolog.
Audio
  • Prof. Mieczysław Tomaszewski o swoich pierwszych wspomnieniach muzycznych i nie tylko (Głosy z przeszłości/Dwójka)
  • Prof. Mieczysław Tomaszewski o życiu w czasie okupacji niemieckiej i pierwszych latach powojennych (Głosy z przeszłości/Dwójka)
  • Prof. Mieczysław Tomaszewski o Polskim Wydawnictwie Muzycznym i nauce edytorstwa pod okiem Tadeusza Ochlewskiego (Głosy z przeszłości/Dwójka)
  • Prof. Mieczysław Tomaszewski o ludziach, którym wiele zawdzięcza (Głosy z przeszłości/Dwójka)
  • Prof. Mieczysław Tomaszewski o swoim stosunku do twórczości Chopina (Głosy z przeszłości/Dwójka)
Mieczysław Tomaszewski
Mieczysław TomaszewskiFoto: PAP/Jan Bogacz

Mieczysław Tomaszewski 1200.jpg
Krzysztof Penderecki: imieniem prof. Tomaszewskiego nazwałem dąb

Prof. Mieczysław Tomaszewski zmarł 14 stycznia w wieku 97 lat. Był znawcą muzyki romantycznej i muzyki współczesnej, autorem ponad 250 tekstów naukowych, publikowanych w kraju, a także we Francji, Austrii, Niemczech, Anglii, Rosji, na Słowacji i na Litwie. Wybitnym chopinologiem.

W latach 1946-49 redagował "Arkonę" - periodyk poświęcony kulturze i sztuce; w latach 1949-1952 był dyrektorem Pomorskiej Orkiestry Symfonicznej w Bydgoszczy, w latach 1952-1988 redaktorem naczelnym (od 1964 także dyrektorem) Polskiego Wydawnictwa Muzycznego w Krakowie. Za swoje zasługi na rzecz rozwoju i upowszechniania polskiej kultury muzycznej został odznaczony Orderem Orła Białego.

W audycji "Głosy z przeszłości" słuchaliśmy archiwalnych gawęd znakomitego muzykologa nagranych w 2006 roku.

***

Tytuł audycji: Głosy z przeszłości

Przygotowała: Bogumiła Prządka

Data emisji: 21-25.01.2019

Godzina emisji: 12.45

bch/pg

Czytaj także

Prof. Tomaszewski. Od biblii chopinologów do kultowych audycji w Dwójce

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2014 12:30
- Wątpię, czy w ciągu najbliższych 20 lat pojawi się ktoś, komu uda się zrobić bardziej wartościowe audycje o Chopinie - o cyklach "Słuchając Chopina" i "Dzieła wszystkie Chopina" zrealizowanych przez prof. Mieczysława Tomaszewskiego dla Dwójki mówiła Barbara Taraszkiewicz. Za swój dorobek profesor otrzymał w tym roku honorową statuetkę Koryfeusza Muzyki Polskiej.
rozwiń zwiń