Prof. Tomaszewski. Od biblii chopinologów do kultowych audycji w Dwójce

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2014 12:30
- Wątpię, czy w ciągu najbliższych 20 lat pojawi się ktoś, komu uda się zrobić bardziej wartościowe audycje o Chopinie - o cyklach "Słuchając Chopina" i "Dzieła wszystkie Chopina" zrealizowanych przez prof. Mieczysława Tomaszewskiego dla Dwójki mówiła Barbara Taraszkiewicz. Za swój dorobek profesor otrzymał w tym roku honorową statuetkę Koryfeusza Muzyki Polskiej.
Audio
  • Grzegorz Michalski , prof. Teresa Małecka, Barbara Taraszkiewicz o prof. Mieczysławie Tomaszewskim (Dwójka)
prof. Mieczysław Tomaszewski
prof. Mieczysław Tomaszewski Foto: PAP/Jan Bogacz

Prof. Mieczysław Tomaszewski to prawdziwa instytucja w świecie polskiej muzyki. Swą energią i głęboką refleksją muzykologiczną od dziesięcioleci zaraża kolejne pokolenia badaczy.

>>>Relacja z gali wręczenia nagród Koryfeusz Muzyki Polskiej<<<

- Już w czasach moich studiów był on synonimem Wydawnictwa Muzycznego - opowiadał muzykolog Grzegorz Michalski. - W drugiej połowie lat 60. i w latach 70. nie zdawaliśmy sobie sprawy, jak bardzo to wydawnictwo przewyższało ówczesne standardy międzynarodowe. Mimo skrajnego niedoinwestowania i wynikających z tego problemów z nadążaniem za bujnie rozwijającą się twórczością, PWM wyróżniało się pod względem różnorodności i jakości swoich publikacji nutowych i książkowych - podkreślał rozmówca Barbary Schabowskiej.

Jako szczególną zasługę Mieczysława Tomaszewskiego i prowadzonego przez niego wydawnictwa Grzegorz Michalski wymienia szczególny sposób pisania nut. - Robiono to przy pomocy maszynek własnej konstrukcji. Ludzie, którzy się nimi zajmowali, spędzili życie na stawianiu kropeczek na pięciolinii. Zarówno obraz graficzny nut pewuemowskich, jak i wygoda ich użycia przewyższały wszystko, co proponowały wydawnictwa znacznie bogatsze i bardziej doświadczone.

Przedmiotem szczególnego zainteresowania prof. Tomaszewskiego do dziś pozostają badania chopinologiczne. Zwieńczeniem jego tytanicznych prac jest bezprecedensowa i obszerna synteza "Chopin: człowiek, dzieło, rezonans", za którą otrzymał nagrodę Fundacji Nauki Polskiej oraz nagrodę wydawców im. J. Długosza.

Swoją wiedzą na temat Chopina Mieczysław Tomaszewski wielokrotnie dzielił się również ze słuchaczami Dwójki. - Zrealizował w Polskim Radiu ponad 100 audycji, z których każda była dziełem sztuki - opowiadała Barbara Taraszkiewicz. - One miały własną dramaturgię, akcent emocjonalny i opierały się na bardzo szlachetnym przebiegu narracji tekstu, uzupełnianego muzyką. Ta była zawsze rodzajem inkrustacji, która albo pointowała myśl profesora albo przebiegała samoistnie, dla ukazania piękna jej samej.

Rozmówczyni Barbary Schabowskiej podkreślała, że audycje prof. Mieczysława Tomaszewskiego trafiały zarówno do szerokiego grona słuchaczy, ale też sprawiały radość profesjonalistom. Więcej na temat muzykologa uhonorowanego w tym roku Koryfeuszem Muzyki Polskiej, za całokształt działalności - w nagraniu audycji.

bch/mc

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Jan Ekier: młodość w Krakowie to niezapomniane koncerty

Ostatnia aktualizacja: 29.08.2013 17:25
– Kraków ze względu na lokalizację pomiędzy Lwowem i zachodem Europy był miastem "przelotowym", przez które przewijało się wielu wybitnych muzyków – opowiadał Jubilat w "Notatniku Dwójki".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Profesor Jan Ekier - opowieści wydawcy Chopina

Ostatnia aktualizacja: 19.08.2014 17:00
W piątek, 15 sierpnia, zmarł wybitny muzyk i badacz, redaktor naczelny Wydania Narodowego Dzieł Fryderyka Chopina. Profesora Jana Ekiera wspominaliśmy na antenie Dwójki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Koryfeusze Muzyki Polskiej: Włodek Pawlik, Krystian Zimerman i prof. Mieczysław Tomaszewski

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2014 21:00
– Ta nagroda to wymiana dobrej energii między ludźmi ze środowiska muzycznego. Cieszę się, że w tym roku zauważono muzyka jazzowego – mówił w Dwójce Włodek Pawlik, wyróżniony nagrodą Koryfeusz Muzyki Polskiej w kategorii Osobowość Roku.
rozwiń zwiń