"Młody jajogłowy". Szkolne lata prof. Bartoszewskiego

Ostatnia aktualizacja: 28.04.2015 19:10
– Jako słabszy fizycznie, drobniejszy i młodszy starałem się nadrabiać umysłowo – wspominał prof. Władysław Bartoszewski czasy swojej edukacji.
Audio
  • Prof. Władysław Bartoszewski opowiada o szkolnych latach i swoich nauczycielach (Głosy z przeszłości/Dwójka)
Polityk, działacz społeczny i pisarz prof. Władysław Bartoszewski zmarł 24 kwietnia w wieku 93 lat
Polityk, działacz społeczny i pisarz prof. Władysław Bartoszewski zmarł 24 kwietnia w wieku 93 latFoto: Michał Józefaciuk/Wikimedia/cc

Już jako kilkunastolatek wykazywał się niezależnością. Jako najmłodszy w klasie Władysław Bartoszewski postanowił, że wobec starszych kolegów wykaże się odrębnością, której pierwszym wyrazem stało się to, że nie palił papierosów. – Nigdy się w życiu nie zaciągnąłem i nie znam smaku papierosa – oświadczył.

Drugim obszarem niezależności stało się jego szczególne umiłowanie wiedzy. – Zrobił się ze mnie taki stary malutki, czyli młody jajogłowy. Starałem się więcej wiedzieć. Wspominam dzisiaj nie bez rozrzewnienia, że czytałem godzinami encyklopedię, aby nabyć wiedzy wielostronnej – opowiadał.

Władysław Bartoszewski powiedział, że w szkole nie należał do uczniów bardzo dobrych, choć były przedmioty, z których miał zawsze wysokie noty. Wspominał w związku z tym pewien nieco późniejszy i niezmiernie dramatyczny moment.

ARCHIWALNE NAGRANIA PROF. WŁADYSŁAWA BARTOSZEWSKIEGO W RADIACH WOLNOŚCI >>>

***

Tytuł audycji: Głosy z przeszłości

Przygotowała: Joanna Szwedowska

Z nagrań archiwalnych: Władysław Bartoszewski

Data emisji: 28.04.2014

Godzina emisji: 13.00

mc/bch

Czytaj także

Zmarł prof. Władysław Bartoszewski. "Był człowiekiem nadziei"

Ostatnia aktualizacja: 27.04.2015 02:00
– Był wcieleniem etosu polskiego inteligenta z jego niezależnością myślenia – mówił w audycji specjalnej w Dwójce prof. Ireneusz Krzemiński, wspominając zmarłego 24 kwietnia prof. Władysława Bartoszewskiego
rozwiń zwiń
Czytaj także

Władysław Bartoszewski. Goj w dzielnicy Żydów

Ostatnia aktualizacja: 27.04.2015 15:25
– Mając kilka lat, rozumiałem już jidysz, i mogłem się nim posługiwać w rozmowie z rówieśnikami – mówił w nagraniu archiwalnym prof. Władysław Bartoszewski.
rozwiń zwiń