Marta Śniady i jej utwory na klarnet, flet oraz elektronikę

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2022 23:00
W tym wydaniu "Nowej Polski" Ewa Szczecińska zaprezentowała utwory skomponowane przez Martę Śniady. Usłyszeliśmy Orkiestrę Muzyki Nowej pod dyrekcją Szymon Bywalca, a także Narodową Orkiestrę Symfoniczną Polskiego Radia, kierowaną przez Francka Ollu.
Marta Śniady jest autorką muzyki instrumentalnej, scenicznej (Trojanki Eurypidesa w reż. Kamili Michalak, Teatr Polski w Poznaniu), zajmuje się także muzyką elektroakustyczną i twórczością audio-video
Marta Śniady jest autorką muzyki instrumentalnej, scenicznej (Trojanki Eurypidesa w reż. Kamili Michalak, Teatr Polski w Poznaniu), zajmuje się także muzyką elektroakustyczną i twórczością audio-videoFoto: Bartek Sadowski

Czy bycie kobietą - kompozytorką to jest wciąż temat do namysłu, czy może "oczywista oczywistość"???

Marta Śniady uważa, że jest to ważny temat nie tylko do namysłu, również dla twórczości. Mimo, że od czasów kompozytorskiej działalności Grażyny Bacewicz minęło już ponad pół wieku, a kompozytorki nie podkreślają już (by dodać sobie powagi), że są kompozytorami - temat wciąż jest aktualny.

Z Martą Śniady i jej muzyką spotkaliśmy się w tym wydaniu audycji "Nowa Polska". Wśród wykonawców: Ania Karpowicz - flet, Robert Stefański - klarnet basowy, Orkiestra Muzyki Nowej pod dyrekcją Szymona Bywalca, Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia pod dyr. Francka Ollu.

Ewa Szczecińska

***

Program:

Marta Śniady "Aer", wyk. Robert Stefański - klarnet, Orkiestra Muzyki Nowej, dyr. Szymon Bywalec;

"4 rituals of womens happiness #2", wyk. Anna Karpowicz - flet, Marta Śniady - elektronika;

"Soft music for sensitive gals", wyk. Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia, dyr. Franck Ollu.

***

Marta Śniady to kompozytorka, teoretyk muzyki. Ukończyła z wyróżnieniem kompozycję w klasie prof. Bronisława Kazimierza Przybylskiego (2010) oraz teorię muzyki pod kierunkiem dr hab. Ewy Kowalskiej-Zając, prof. AM, w Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi (2011). Tam również studiowała muzykę elektroniczną pod kierunkiem dr. hab. Krzysztofa Knittla. Ukończyła Podyplomowe Studia Muzyki Filmowej, Komputerowej i Twórczości Audiowizualnej w Łodzi.

Kompozycje Marty Śniady są regularnie wykonywane w ramach sesji Musica Moderna w Łodzi, były również prezentowane w Studiu S1 Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie. Za utwór "Dusza z cieła wylecieła na chór mieszany a cappella" Marta Śniady otrzymała III nagrodę w konkursie kompozytorskim zorganizowanym z okazji 60-lecia Akademii Muzycznej w Gdańsku (2008), a utwór "s!c2" zwyciężył (ex aequo) w 11. Konkursie Kompozytorskim im. Tadeusza Ochlewskiego, organizowanym przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne. 

[wykorzystano informacje ze strony internetowej Polskiego Wydawnictwa Muzycznego]


Posłuchaj
58:49 2022_09_29 22-00-39_PR2_Nowa_Polska.mp3 Marta Śniady i jej utwory na klarnet, flet oraz elektronikę (Nowa Polska/Dwójka)

 

***

Tytuł audycji: Nowa Polska

Prowadziła: Ewa Szczecińska

Data emisji: 29.09.2022

Godzina emisji: 22.00

Czytaj także

Piotr Tabakiernik prezentuje "Lemelki"

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2022 07:00
Humor, powagę i surrealizm uchwycił w twórczości Stanisława Lema kompozytor Piotr Tabakiernik - w dniu 101. urodzin pisarza, w "Nocnej strefie" zaprosiliśmy na antenową premierę "Lemelków" tego artysty rozpisanych do słów Stanisława Lema na aktora, maszynę do pisania, drumle, smyczki, perkusję i chór.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czy muzyka z końca lat 80. może być współczesna?

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2022 23:00
Wraca jesień i wraca audycja z cyklu "Nowa Polska". Dziś spróbujemy odpowiedzieć w niej na pytanie, czy muzyka z końca lat 80. może być współczesna.
rozwiń zwiń