Czy muzyka z końca lat 80. może być współczesna?

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2022 23:00
Wraca jesień i wraca audycja z cyklu "Nowa Polska". Dziś spróbujemy odpowiedzieć w niej na pytanie, czy muzyka z końca lat 80. może być współczesna.
Andrzej Krzanowski (1951-1990) był kompozytorem muzyki symfonicznej, kameralnej, wokalno-instrumentalnej oraz bogatej twórczości na akordeon
Andrzej Krzanowski (1951-1990) był kompozytorem muzyki symfonicznej, kameralnej, wokalno-instrumentalnej oraz bogatej twórczości na akordeonFoto: HQuality/Shutterstock.com

Tak! Jeżeli np. przeleżała w domowym archiwum po kompozytorze, a tak było z późnymi dziełami Andrzeja Krzanowskiego. Taśmy z warstwą elektroniczną zrealizowaną niegdyś w studiu Uniwersytetu w Glasgow zrekonstruowali Marek Chołoniewski i Marcin Bortnowski, skrótowy zapis nutowy odczytał znakomity akordeonista Maciej Frąckiewicz, tajemnicze, kojące partie dzwonów rurowych wykonał Leszek Lorent, a te sopranowe zaśpiewała Joanna Freszel.

Trzy z dziewięciu Reliefów (II, IV i VIII) Andrzeja Krzanowskiego otworzą w tym sezonie cykl spotkań w "Nowej Polsce", poświęconych najważniejszym utworom polskiej muzyki współczesnej ostatnich trzech dekad, od 1989 roku.

***

Program:

Andrzej Krzanowski "Relief II" na akordeon, "Relief IV" na sopran i dzwony rurowe, "Relief VIII" na taśmę i dzwony rurowe

wyk. Maciej Frąckiewicz - akordeon, Joanna Freszel - sopran, Leszek Lorent - perkusja, Marek Chołoniewski - rekonstrukcja taśmy.


Posłuchaj
59:18 2022_09_22 21_59_29_PR2_Nowa_Polska.mp3 Czy muzyka z końca lat 80. może być współczesna? (Nowa Polska/Dwójka) 

***

Tytuł audycji: Nowa Polska

Prowadziła: Ewa Szczecińska

Data emisji: 22.09.2022

Godzina emisji: 22.00

Czytaj także

Sławomir Wojciechowski i jego elektroniczne eksperymenty

Ostatnia aktualizacja: 22.06.2022 13:00
Elektronika jako przestrzeń zasamplowana przez muzykę od rocka przez pop, jazz po klasykę; jeżeli jednak ktoś chciałby uruchomić swoją erudycję i rozpoznać zaklęte w niej cytaty - nic z tego: zostały głęboko ukryte.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Antek Cholewiński i koncert na wiolonczelę i syntezator mowy

Ostatnia aktualizacja: 28.07.2022 18:00
- Najczystszym rodzajem ekspresji jest da mnie eksplorowanie własnego języka muzycznego. To jest w pewnym sensie to, co artystycznie daje mi zarówno przyjemność, jak i inspirację - mówił w Dwójce Antek Cholewiński, wiolonczelista i kompozytor, który jest gospodarzem kolejnej odsłony cyklu "Miejscówka z Dwójką".
rozwiń zwiń