"Canti Lussuriosi e Seriosi" Tomasza Prasquala

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2022 07:20
Najpierw cisza, potem: mikro-dźwięki, mikro-tony i dopiero z nich płynnie wyłaniają się szklane, spektralne brzmienia smyczków. Tak zaczyna się utwór Tomasza Prasquala – "Canti Lussuriosi e Seriosi" ("Śpiewy lubieżne i poważne").
Tomasz Prasqual
Tomasz Prasqual Foto: Bartek Barczyk

To muzyczna opowieść o miłości do tekstów renesansowej poezji erotycznej Pietra Aretino, "Pieśni Słonecznej" św. Franciszka z Asyżu i tekstów własnych kompozytora.

Ta wyjątkowo piękna muzyka była tematem kolejnej odsłony cyklu "Nowa Polska".

Wśród wykonawców: Joanna Freszel - sopran, Marta Wryk - mezzosopran, Orkiestra Muzyki Nowej, dyr. Szymon Bywalc.

O utworze opowiadał sam kompozytor.

***

Tomasz Prasqual (ur. 1981) – właśc. Tomasz Praszczałek, polski kompozytor współczesny. Urodził się w Jeleniej Górze, studia na poznańskiej Akademii Muzycznej ukończył w klasie kompozycji Grażyny Pstrokońskiej-Nawratil.

Następnie podjął studia podyplomowe w Kolonii w zakresie kompozycji, kompozycji elektronicznej i fortepianu. Uczestniczył w kursach kompozytorskich prowadzonych przez Briana Ferneyhough, Ivana Fedelego, Petera Eötvösa i wielokrotnie u Karlheinza Stockhausena. W latach 2005-2007 był stypendystą DAAD i Deutscher Musikrat, a w okresie 2007-2009 – Ernst-von-Siemens Musikstiftung. Kilkakrotnie otrzymywał stypendia Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W zakresie kompozycji operowej korzystał też ze stypendium Deutsche Bank-Stiftung (2007-2009). Prasqual komponował m.in. na zamówienie Städtische Bühnen Münster, Deutschland Funk i Tonger Musikverlag, Deutsche Kammerphilharmonie Bremen.

Utwory Tomasza Praszczałka były wykonywane na Festiwalu "Warszawska Jesień", "Poznańskiej Wiośnie Muzycznej" i Festiwalu "Musica Polonica Nova" we Wrocławiu, jak również we Francji, Niemczech i Rosji. Jego opera kameralna Ester miała premierę w 2006 w Operze Wrocławskiej, a kolejna - Ofelia – w 2010 roku w Teatrze Wielkim w Poznaniu. Pięć śpiewów z klatki wykonanych zostało w 2014 roku na Światowych Dniach Muzyki ISCM we Wrocławiu. Tomasz Praszczałek ma również na koncie m.in. projekt Architektura światła zrealizowany na Międzynarodowych Targach Poznańskich.

(Źródło: teatrwielki.pl)

Posłuchaj
59:22 2022_10_13 21_59_30_PR2_Nowa_Polska.mp3 "Canti Lussuriosi e Seriosi" Tomasza Prasquala (Nowa Polska)

 

***

Tytuł audycji: Nowa Polska

Prowadziła: Ewa Szczecińska

Gość: Tomasz Prasqual (kompozytor, pianista)

Data emisji: 13.10.2022

Godzina emisji: 22.00

Czytaj także

Z inspiracji Ultima Oslo Contemporary Music Festival i Warszawską Jesienią

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2022 02:00
- Warszawa - Oslo, Oslo - Warszawa: te dwa miejsca zainspirowały mnie do wyboru cudownej muzyki do mojej pierwszej audycji w nowym cyklu - "Nowa strefa" - zapowiadała Ewa Szczecińska.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kārlis Auziņš: mówienie o duchowości trąci tandetą, więc sięgam po język muzyki

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2022 07:00
Zapraszamy na "Nocną strefę" pod znakiem łotewskiej muzyki improwizowanej i nowych wspaniałych płyt.
rozwiń zwiń