"Statek szaleńców" i "Schizofonia". Zbigniew Bargielski z nowymi utworami w Dwójce

Ostatnia aktualizacja: 22.05.2026 14:13
Zbigniew Bargielski jest szacownym jubilatem, za niecałe 8 miesięcy będzie obchodzić 90. urodziny. Artysta wciąż związany jest z Akademią muzyczną w Bydgoszczy, gdzie prowadzi klasę kompozycji. Do Bydgoszczy dojeżdża spod Krakowa i wydał niedawno dwie monograficzne płyty.
Ze Zbigniewem Bargielskim spotkała się Ewa Szczecińska
Ze Zbigniewem Bargielskim spotkała się Ewa SzczecińskaFoto: PR2

Pierwsza z nich, zatytułowana "Statek szaleńców", zawiera utwory na akordeon skomponowane dla Macieja Zimki. Dwa z nich będą tematem naszego spotkania: "Ballada z koronką popiołu" (2024) na akordeon i taśmę i tytułowy "Statek szaleńców" (2023), w którym do Macieja Zimki dołączy klarnecista, Piotr Lato. Z najnowszego krążka artysty -"Vernissage" - wybierzemy z kolei "Schizofonię" na kwartet smyczkowy i fortepian w wykonaniu pianisty Piotra Sałajczyka i Kwartetu Śląskiego.

Zbigniew Bargielski (ur. 21.01.1937 w Łomży) kilka dni temu odwiedził nas w Dwójkowym studiu. Fragmenty rozmowy z kompozytorem znajdą się w audycji z cyklu "Nowa Polska".

***

Tytuł audycji: Nowa Polska

ProwadzenieEwa Szczecińska

Data emisji: 25.05.2026

Godz. emisji: 15.00

pg


Czytaj także

Zapatrzony w obrazy i drzeworyty kompozytor Marcel Chyrzyński

Ostatnia aktualizacja: 02.03.2026 15:50
Lubi kontemplować dzieła sztuk wizualnych. Kilkanaście lat temu pod wpływem japońskich drzeworytów z epoki Edo skomponował cykl utworów, wśród nich Koncert fletowy, fortepianowy i skrzypcowy. Gościem cyklu "Nowa Polska" był kompozytor z Krakowa - Marcel Chyrzyński (ur. 1971).
rozwiń zwiń
Czytaj także

Pomiędzy sceną klasyczną a sceną rockową. Artur Zagajewski i jego muzyka

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2026 16:00
Co jest kontekstem dla muzyki współczesnej? To pytanie przyświecało nam w audycji "Nowa Polska". I tym razem trzeba powiedzieć wprost: dla Artura Zagajewskiego – klasycznie wykształconego kompozytora, i profesora kompozycji w łódzkiej Akademii Muzycznej - jest to przede wszystkim: punk rock, trash metal, death metal i popkulturowe albumy lat 80. i 90.
rozwiń zwiń