Alek Nowak i Agata Zubel w języku lożban

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2021 00:55
Wrócił przegląd tego, co najciekawsze na scenie muzyki współczesnej - "Nowa Polska". Zaczęliśmy od utworu, w którym kompozytor Aleksander Nowak dowodzi, że potencjał modernizmu sprzed ponad 100 lat nie został jeszcze wyczerpany.
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: Shutterstock/Ociacia

"Pierrot lunaire" Arnolda Schoenberga stał się muzycznym punktem wyjścia do stworzenia monodramu "lo firgai (Maska)" według opowiadania Stanisława Lema "Maska". Tyle że całość przetłumaczona została na język lożban stworzony po to, by... porozumieć się z maszynami.

Sztuczna inteligencja i ekspresjonizm w duchu Schoenberga - słuchaliśmy "Maski" Alka Nowaka z autorskim komentarzem kompozytora.

Wyk. Agata Zubel, Klangforum Wien, dyr. Bas Wiegers 

(Nagranie z premiery na festiwalu "Warszawska Jesień")

***

Tytuł audycji: Nowa Polska

Prowadziła: Ewa Szczecińska

Data emisji: 27.10.2021

Godzina emisji: 22.00

Czytaj także

Agata Zubel: w komponowaniu chodzi o to, by znaleźć własną wizję muzyki

Ostatnia aktualizacja: 13.06.2015 18:00
- Partytura to dla mnie idea, nie nuty. Patrzę na nią jako twórca i odtwórca - mówi Agata Zubel, znana kompozytorka oraz wokalistka, którą wkrótce usłyszymy w "Czarodziejskiej Górze".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Agata Zubel: praca nad utworem jest za każdym razem inna

Ostatnia aktualizacja: 25.10.2020 15:00
- Ogromna była moja radość, kiedy dostałam list od Crumba, który miał okazję wysłuchać mojego nagrania. W liście były same superlatywy, a ja mnóstwo energii i ciężkiej pracy włożyłam w zrozumienie tego, co autor chciał powiedzieć - opowiadała w Programie 2 Polskiego Radia Agata Zubel, kompozytorka, wszechstronna wokalistka, która otrzymała w tym roku Fryderyka w kategorii muzyka poważna za płytę z kompozycją George'a Crumba.
rozwiń zwiń