Agata Zubel: w komponowaniu chodzi o to, by znaleźć własną wizję muzyki

Ostatnia aktualizacja: 13.06.2015 18:00
- Partytura to dla mnie idea, nie nuty. Patrzę na nią jako twórca i odtwórca - mówi Agata Zubel, znana kompozytorka oraz wokalistka, którą wkrótce usłyszymy w "Czarodziejskiej Górze".
Audio
  • O symbiozie bycia twórcą i odtwórcą oraz o składaniu nut nad ziemią opowiada Agata Zubel (Dwójka/O wszystkim z kulturą)
Agata Zubel dużo podróżuje po świecie. Najchętniej wraca do Islandii, skąd zawsze przywozi nowe muzyczne inspiracje
Agata Zubel dużo podróżuje po świecie. Najchętniej wraca do Islandii, skąd zawsze przywozi nowe muzyczne inspiracjeFoto: PAP/PETER KOLLANYI

Prapremiera opery odbędzie się 26 czerwca na festiwalu Malta w Poznaniu. - Muzykę skomponował Paweł Mykietyn, całość reżyseruje Andrzej Chyra, a na scenie pojawi się grono wybitnych śpiewaków - opowiada gość Dwójki. I dodaje, że przed nią bardzo pracowite wakacje. - Na początku lipca w Radziejowicach wezmę udział w koncercie "Konieczny koniecznie" poświęconym muzyce Zygmunta Koniecznego - wyjaśnia.

W audycji Agata Zubel wspomina także pierwsze kompozycje, które pisała już w przedszkolu, opowiada jak brzmi Wrocław i zdradza, dlaczego wzruszają ją piosenki Lutosławkiego.

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadzi: Jerzy Kisielewski

Gość: Agata Zubel (wokalistka i kompozytorka)

Data emisji: 12.06.2015

Godzina emisji: 18.00

kul/mm

Czytaj także

Agata Zubel: Gdy Czesław Miłosz usłyszał moją prośbę, to zdębiał

Ostatnia aktualizacja: 26.08.2011 15:15
Laureatka wielu prestiżowych konkursów wokalnych i kompozytorskich podkreśla, że sukcesy zawdzięcza pracy i determinacji. Teraz znalazła się w elitarnym gronie pięciu polskich twórców, których poproszono o napisanie muzyki do wierszy Miosza.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Agata Zubel: Mam problem z operą

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2012 23:00
Niezwykła deklaracja w ustach jednej z najważniesjzych polskich śpiewaczek i kompozytorek, która pracuje właśnie nad "Oresteją" na zamówienie Teatru Wielkiego. Z Agatą Zubel rozmawia Anna Skulska.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Utwór Agaty Zubel tryumfuje na Międzynarodowej Trybunie Kompozytorów!

Ostatnia aktualizacja: 01.06.2013 11:30
Audiowizualny utwór "Not I" gwiazdy młodszego pokolenia polskich kompozytorów został wyselekcjonowany przez radiowych ekspertów z całego świata.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Agata Zubel: urzeka mnie muzyczność Becketta

Ostatnia aktualizacja: 06.06.2013 15:27
Znakomita artystka triumfowała – kompozycją "Not I" opartą na tekście Samuela Becketta – na 60. Międzynarodowej Trybunie Kompozytorów UNESCO. Agata Zubel opowiadała w Dwójce o pracy nad wyróżnionym w Pradze dziełem, o fascynacji twórczością irlandzkiego twórcy, o współpracy z Klangforum Wien.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Dream lake". Agata Zubel śpiewa o aligatorze

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2015 10:00
– Na płycie znajduje się m.in. cykl pieśni Lutosławskiego na podstawie kapitalnych surrealistycznych wierszy Roberta Desnosa – mówiła śpiewaczka Agata Zubel o nowym albumie.
rozwiń zwiń