Wojciech Ziemowit Zych. Przestrzenność w muzyce

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2022 08:49
W audycji z cyklu "Nowa Polska" Ewa Szczecińska zaprosiła na spotkanie z kompozytorem Wojciechem Ziemowitem Zychem i jego przestrzennymi kompozycjami.
specjalizuje się w muzyce instrumentalnej
specjalizuje się w muzyce instrumentalnejFoto: Shutterstock

W obecnej sytuacji muzyka nie jest po prostu pięknem konstrukcji w dźwiękach, a topofonia wykorzystywaniem przestrzeni po to, by dźwięki mogły wibrować nad głowami słuchaczy. Dziś słyszę przestrzenność w muzyce, myślę "wolność", a Wojciech Ziemowit Zych (ur. 1976) od wielu lat zajmuje się przestrzennością w muzyce.

W cyklu "Nowa Polska" zapraszam na spotkanie z kompozytorem i jego przestrzennymi kompozycjami, takimi jak "Drogi powietrza", "Półskrzenie-Półśnienie" i "Trakt-akt". Wśród wykonawców Renata Guzik, Michał Górczyński, Paweł Nowicki, Piotr Nowicki, Orkiestra Muzyki Nowej oraz Szymon Bywalec.

Program:

  • Wojciech Ziemowit Zych Drogi powietrza, wykonawcy: Orkiestra Muzyki Nowej, dyryguje Szymon Bywalec
  • W. Z. Zych Półskrzenia – półśnienia, wyk. Piotr i Paweł Nowiccy – perkusja i fortepian
  • W. Z. Zych Trakt-Akt, wyk. Renata Guzik – flet kontrabasowy, Michał Górczyński – klarnet kontrabasowy, Bartłomiej Duś – saksofon basowy, Orkiestra Filharmonii Narodowej, dyr. Robertas Servanicas

***

"Nowa Polska" to cykl audycji poświęconych najważniejszym utworom polskiej muzyki współczesnej ostatnich trzech dekad, od 1989 roku. Emisja na antenie Programu 2 Polskiego Radia w każdy wtorek.

Posłuchaj
59:14 2022_03_16 22_00_40_PR2_Nowa_Polska.mp3 Spotkanie z Wojciechem Ziemowitem Zychem i jego przestrzennymi kompozycjami (Nowa Polska/Dwójka)

 

***

Tytuł audycji: Nowa Polska

Prowadziła: Ewa Szczecińska

Data emisji: 16.03.2022

Godzina emisji: 22.00

Czytaj także

Tadeusz Wielecki. Kompozytor, który ufa naturze

Ostatnia aktualizacja: 09.03.2022 13:00
Tadeusz Wielecki nie wierzy za bardzo w sztuczne konstrukty - wytwory ludzkiego rozumu. To naturalne zjawiska inspirują wiele jego kompozytorskich pomysłów, o których opowiadał w audycji z cyklu "Nowa Polska".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ukraiński kompozytor Walentyn Sylwestrow. Łagodność i światło

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2022 12:00
Walentyn Sylwestrow, sędziwy ukraiński mistrz, jest już bezpieczny - udało mu się wraz z rodziną wyjechać z Kijowa.
rozwiń zwiń