Tadeusz Wielecki. Kompozytor, który ufa naturze

Ostatnia aktualizacja: 09.03.2022 13:00
Tadeusz Wielecki nie wierzy za bardzo w sztuczne konstrukty - wytwory ludzkiego rozumu. To naturalne zjawiska inspirują wiele jego kompozytorskich pomysłów, o których opowiadał w audycji z cyklu "Nowa Polska".
Tadeusz Wielecki
Tadeusz WieleckiFoto: Mikołaj Wielecki/PWM

Nie jest łatwo, ale muzyka na pewno pomoże w tym, by mieć siłę do działania.

W cyklu "Nowa Polska" muzyka Tadeusza Wieleckiego, który nie wierzy za bardzo w sztuczne konstrukty - wytwory ludzkiego rozumu, ufa za to naturze i naturalne zjawiska inspirują wiele jego kompozytorskich pomysłów takich jak "melodia zmniejszona", techniki rozstrajania trylu czy "równoległe formuły dźwiękowe".

***

Tadeusz Wielecki - kompozytor, ale także kontrabasista - gościł już w Dwójce w 2019 roku. W audycji "Nowa Polska" uchylił rąbka tajemnicy na temat swojego warsztatu i wyjaśnił na czym polegają stosowane przez niego techniki kompozytorskie, np. "technika komponowanego trylu", albo "technika ślizgowa". Sam o sobie powiedział: "jestem typem kompozytora improwizatora, nie architektonika".

W czasie rozmowy z kompozytorem wysłuchaliśmy dwóch jego utworów: Koncertu a rebours na skrzypce i orkiestrę, który 20 lat temu zdobył rekomendację Trybuny Kompozytorów UNESCO oraz muzyki orkiestrowej "Ławice" z 2005 roku.

Posłuchaj
59:05 2022_03_09 22_00_00_PR2_Nowa_Polska.mp3 Tadeusz Wielecki i kompozycje inspirowane naturą (Nowa Polska/Dwójka)

 

***

Tadeusz Wielecki studiował kompozycję u Włodzimierza Kotońskiego oraz grę na kontrabasie u Alfreda Wieczorka i Andrzeja Mysińskiego w Akademii Muzycznej (obecnie Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina) w Warszawie. W 1986 otrzymał stypendium Witolda Lutosławskiego. Studia kompozytorskie kontynuował u Isanga Yuna w Berlinie Zachodnim i Klausa Hubera we Fryburgu Bryzgowijskim.

Jako kontrabasista koncertował w wielu krajach Europy, a także w Azji i Stanach Zjednoczonych, prezentując współczesny repertuar solowy. Uprawia również muzykę improwizowaną, zajmuje się także edukacją artystyczną oraz propagowaniem muzyki współczesnej.

W Polskim Radiu prowadził cykle autorskich audycji dla dzieci i młodzieży poświęcone nowej muzyce: "Przeboje muzyki współczesnej", "Coś z niczego" i "Dźwiękowdzięki". Współpracował z poznańskim Ośrodkiem Sztuki Dziecka oraz z Centrum Kultury "Okopowa". W 1992 przewodniczył Komitetowi Artystycznemu Światowych Dni Muzyki MTMW w Warszawie. W 1999 został dyrektorem Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Współczesnej "Warszawska Jesień". W 2004 był wykładowcą na Międzynarodowych Wakacyjnych Kursach Nowej Muzyki w Darmstadcie.

[w tekście wykorzystano materiały prasowe płyty "Portrety współczesnych kompozytorów polskich - Tadeusz Wielecki" wydanej przez Polskie Radio]

***

Tytuł audycji: Nowa Polska

Prowadziła: Ewa Szczecińska

Data emisji: 9.03.2022

Godzina emisji: 22.00

Czytaj także

Żaneta Rydzewska. Fizyka, filozofia, relacje w dźwiękach

Ostatnia aktualizacja: 17.02.2022 08:34
Wszystko, co weźmie na swój kompozytorski warsztat – klarnet, kościelne organy, kontrabas czy orkiestrę – zamienia w złoto, czyli w wyselekcjonowane alikwoty, interferencje fal dźwiękowych albo np. brzmieniowe izochromie. Jak zwał, tak zwał – chodzi o to, że komponuje fantastyczną muzykę! Kto? Żaneta Rydzewska, która była bohaterką audycji z cyklu "Nowa Polska".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Rafał Ryterski - aktualne sensy zaklęte w muzyce

Ostatnia aktualizacja: 03.03.2022 07:40
Jeżeli o wartości sztuki decyduje rezonowanie jej z rzeczywistością - nawet jeżeli w momencie tworzenia artysta nie do końca ją przewidział - to twórczość Rafała Ryterskiego jest wybitna. Szczegóły w nagraniu audycji.
rozwiń zwiń