Czterdziestoletni "Obcy" Ridleya Scotta

Ostatnia aktualizacja: 08.12.2019 09:00
W audycji "Stare i nowe filmy kinowe" rozmawialiśmy o jednym z najpopularniejszych filmów science fiction, który czterdzieści lat temu zadebiutował na ekranach kin.
Audio
  • Czterdziestoletni "Obcy" Ridleya Scotta (Stare i nowe tematy filmowe/Dwójka)
Plakat filmu Obcy - 8. pasażer Nostromo
Plakat filmu "Obcy - 8. pasażer Nostromo"Foto: Mat. prasowe

"Obcy" Ridleya Scotta w tym roku obchodzi 40. rocznicę powstania. Z tej okazji przygotowano filmy krótkometrażowe nawiązujące do franczyzy. Także z okazji urodzin filmu na ekrany trafił dokument "Wspomnienia: Geneza Obcego", którego reżyserem jest Alexandre O. Philippe.

Co ciekawe kultowy film Ridleya Scotta nigdy nie miał tradycyjnej  premiery filmowej. Zamiast premiery 20th Century Fox zorganizowało  uroczyste otwarcie w amerykańskim kinie "Egyptian", gdzie wyświetlano ten film przez 48 godzin bez przerwy. Aktorzy oraz jego twórcy musieli stać w gigantycznej kolejce wokół kina, aby kupić bilety!

O czterdziestoletnim oswajaniu "Obcego" opowiedział krytyk filmowy, Sebastian Smoliński oraz reżyser Alexandre O. Philippe.

***

Tytuł audycji: Stare i nowe filmy kinowe 

Prowadzi: Beata Kwiatkowska

Data emisji: 8.12.2019

Godzina emisji: 9.30

am/bch

Czytaj także

Polacy stworzyli trailer do najnowszego filmu Ridleya Scotta

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2015 07:23
Nad blisko czterominutowym zwiastunem produkcji "Marsjanin" pracowało 15 osób z warszawskiego studia postprodukcyjnego Juice.
rozwiń zwiń