"L’épreuve villageoise". O córce rolnika i jej zalotnikach

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2022 23:00
Utwór "L’épreuve villageoise" w pierwotnej formie znany jako "Théodore et Paulin" został po raz pierwszy wykonany przed Marią Antoniną w Wersalu.
Andr-Erneste-Modest Grtry
André-Erneste-Modest GrétryFoto: Forum

Było to wówczas jedno z najpopularniejszych dzieł André-Ernesta-Modeste’a Grétry'ego. Przez sto lat po premierze w 1784 roku cieszyło się ogromnym uznaniem w całej Europie, a nawet zawędrowało do Nowego Świata, gdzie urzekło publiczność w Nowym Jorku. Grétry był mistrzem osiemnastowiecznej opéra comique. 

"L’épreuve villageoise" skupia się na córce sprytnego rolnika i jej dwóch rywalizujących ze sobą zalotnikach. Wykorzystując rozbieżne rejestry stylistyczne - finezję i naiwność, muzykę przypominającą popularną piosenkę i złożony zespołów wykonawczy - Grétry stworzył partyturę wyrafinowanie dowcipną i o ogromnym uroku.

Na antenie radiowej Dwójki mieliśmy już kiedyś okazję wysłuchać jednego z dzieł André-Ernesta-Modeste’a Grétry'ego. W ramach "Letniego Festiwalu Muzycznego" przenieśliśmy się wówczas do Opéra Royal de Wallonie w Liège, by wysłuchać spektaklu André Grétry'ego opartego na historii szwajcarskiego bohatera narodowego Wilhelma Tella.

"Wilhelm Tell" to trzyaktowa opera, która pierwszy raz wystawiona została w paryskim Comédie-Italienne 9 kwietnia 1791 roku. Autorem libretta jest Michel-Jean Sedaine. Akcja opery rozgrywa się w Szwajcarii w XIII wieku i opowiada historię walki szwajcarskich patriotów, wiedzionych przez legendarnego Wilhelma Tella z austriackim okupantem, uosabianym tutaj przez złowieszczą postać starosty Hermanna Geßlera.

Grétry gościł już także W "Tematach operowych" - opowiedzieliśmy jakiś czas temu o trzyaktowej operze komicznej autorstwa tego kompozytora "Le Magnifique" do libretta Michel-Jean'a Sedaine'a na motywach bajki La Fontaine'a.

Zobacz także: 


Posłuchaj
39:03 2022_12_07 22_20_56_PR2_Tematy_operowe.mp3 "L’épreuve villageoise". O córce rolnika i jej zalotnikach (Tematy operowe/Dwójka)

 

***

Tytuł audycji: Tematy operowe

Prowadził: Aleksander Laskowski

Data emisji: 7.12.2022

Godzina emisji: 22.15

djr/kor/mo