Polskie Radio
Section05

Wersal

Francuscy i angielscy żołnierze na Górnym Śląsku. Misja Międzysojuszniczej Komisji Rządzącej i Plebiscytowej

104 lata temu nad terenami plebiscytowymi na Górnym Śląsku kontrolę przejęła Międzysojusznicza Komisja Rządząca i Plebiscytowa, powołana Traktatem Wersalskim. Żołnierze Ententy mieli dopilnować, by referendum w sprawie podziału terytorium przebiegało sprawnie. Trafili w sam środek polsko-niemieckiego konfliktu.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA śląskie Śląsk Górny Wojciech Korfanty plebiscyt Niemcy Francja Wielka Brytania Włochy I wojna światowa

Ta okropna wspaniała Madame du Barry. Kim była bohaterka filmu "Kochanica króla"?

Ostatnia faworyta króla Ludwika XV, zarówno za życia, jak i po śmierci była przedmiotem tyleż podziwu i zazdrości, co nienawistnych plotek i politycznych intryg. W czasie, gdy wszyscy o niej mówili, ona o sobie nie mówiła nic. Dlatego dziś tak trudno dotrzeć do prawdy o Jeanne du Barry.
Zobacz więcej na temat:  Ludwik XVI HISTORIA Francja król królestwo Maria Antonina seks Rewolucja Francuska Paryż

Król Ludwik XV i jego zainteresowania. Nauka, botanika i sztuka

Podróż z Paryża do Wersalu trwa niecałą godzinę, natomiast podróż "Eureki" w czasie sięga XVIII wieku i okresu panowania Ludwika XV. Z racji pasji botanicznych mówiono o nim "król ogrodnik". Poprzez naukę i sztukę, której był mecenasem, poznajemy atmosferę dworu, wystrój, obyczaje i historie jego mieszkańców, w tym królewskiej małżonki, Marii Leszczyńskiej.
Zobacz więcej na temat:  Francja ogrodnictwo Katarzyna Jankowska Katarzyna Jankowska – PODCAST

Bezpieczeństwo energetyczne UE. Jest zapowiedź zmniejszenia importu rosyjskiego gazu

Unijny komisarz do spraw rynku wewnętrznego Thierry Breton poinformował, że Unia Europejska do końca roku zmniejszy o dwie trzecie import rosyjskiego gazu. Zapowiedział także zwiększenie zapasów gazu we Wspólnocie oraz dywersyfikację dostaw.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Unia Europejska polityka Ukraina energetyka bezpieczeństwo energetyczne wojna na Ukrainie Rosja serwis wschodni wojna 2022