X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Sonat fortepianowych Beethovena ciąg dalszy

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2020 20:26
Druga i trzecia część słynnego beethovenowskiego tryptyku zabrzmiały w audycji w legendarnych wykonaniach: wielkiego, chilijskiego pianisty Claudia Arraua (op. 10 nr 2) i niemieckiego specjalisty od muzyki klasyków – Wilhelma Kempffa (op. 10 nr 3).
Audio
  • Druga i trzecia część tryptyku Sonat fortepianowych Ludwika van Beethovena (Beethoven 2020/Dwójka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Denis Val/shutterstock.com

Tryptyk Sonat fortepianowych op. 10 Ludwika van Beethovena powstawał w latach 1796-98. To bardzo barwne opus zostało dedykowane hrabinie Annie Margaretcie von Browne, żonie arystokraty i wiolonczelisty-amatora, dla którego wcześniej Beethoven napisał Tria smyczkowe op. 9.

Pierwszym utworem w zbiorze jest Sonata c-moll, przedstawiona słuchaczom Dwójki w poprzedniej audycji. Nazywa się ją "małą Patetyczną", ponieważ jej tonacja główna, jak i emocje niesione przez dźwięki są bardzo podobnej proweniencji. Zresztą ta tonacja jest jedną z najważniejszych wizytówek stylu Beethovena od okresu wczesnego, po twórczość późną. Jednak stosownego kontekstu i bardzo potrzebnego kontrastu dostarczają całemu opusowi 10 dwa następne dzieła. Sonata F-dur op. 10 nr 2 zdaje się być skromniejsza – dziś można o niej powiedzieć, że jest po prostu "kompaktowa". Nie można jednak tego niezwykłego dzieła nie znać. Brytyjska pianistka Angela Hewitt – nazwała ją "komedią". Istotnie, od podobnych skojarzeń nie można się opędzić, skoro lekkości, perlistości i radości, jakiegoś skumulowania energii nie tylko w pierwszej części Beethoven tej Sonacie nie poskąpił. A domyka opus 10 - Sonata D-dur. Jest najbardziej rozbudowana, jakby kompozytor chciał zsyntetyzować dwie poprzednie, idąc śladem heglowskiej triady: teza – antyteza – synteza.

***

Tytuł audycji: Beethoven 2020 

Przygotował: Marcin Majchrowski

Data emisji: 16.01.2020

Godzina emisji: 22.00

pg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Sonaty elektorskie" nastoletniego Beethovena

Ostatnia aktualizacja: 31.10.2019 22:00
Utwory poświęcone Jego Eminencji Arcybiskupowi i Elektorowi z Kolonii zabrzmiały w audycji na historycznym instrumencie, w interpretacji holenderskiego pianisty – Ronalda Brautigama.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tria smyczkowe Beethovena

Ostatnia aktualizacja: 02.01.2020 11:11
Zapraszamy do wysłuchania kolejnej audycji poświęconej przeglądowi kompozytorskiego dorobku Beethovena
rozwiń zwiń